Inwestycje

PKP PLK podjęło współpracę z Opolem przy przebudowie wiaduktu kolejowego

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz przedstawiciele miasta Opole podpisali porozumienie ws. współpracy przy przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Krapkowicką. Inwestycja ta zapewni szybsze i bezpieczniejsze podróże pociągiem na linii kolejowej nr 132 OpoleWrocław.

W porozumieniu określono zasady współpracy stron przy przebudowie wiaduktu kolejowego oraz drogi pod nim, a także wspólne przeprowadzenie postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji projektowej.

– Pokolenia opolan czekały na remont wiaduktu przy ul Krapkowickiej, który jest w komunikacji drogowej bardzo niebezpieczny – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Wreszcie zostanie poszerzony i pogłębiony, tak żeby mogły tędy przejechać także autobusy. Porozumienie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. osiągnęliśmy po długich i bardzo trudnych rozmowach. Dzięki temu być może już za trzy lata ten wiadukt będzie ogólnodostępny, a autobusy podjadą nawet pod samą wyspę Bolko – cieszy się prezydent.

 

Wiadukt na ul. Krapkowickiej pozwala na rozkładowy przejazd pociągów lecz komunikacja drogowa jest ograniczona przez wąską drogę, tzn. pod wiaduktem ruch kołowy odbywa się wahadłowo i występują ograniczenia przejazdu dla wysokich pojazdów. Zdarzały się kolizje samochodów z konstrukcją wiaduktu, co stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu i kolejowego i drogowego.

– Porozumienie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z Opole jest dobrym przykładem, że można wspólnie działać dla lokalnych społeczności. Każdy z nas, na co dzień korzysta z infrastruktury komunikacyjnej i w takiej sytuacji różnice zdań czy poglądy nie powinny mieć znaczenia. Liczą się ludzie, ich potrzeby i komfort podróżowania, nasza rola w tej sytuacji to służba – powiedział Janusz Kowalski wiceminister Aktywów Państwowych.