Inwestycje

PKP PLK poprawiają dostęp do kolei w województwie łódzkim

PKP Polskie Linie Kolejowe budują nowy przystanek kolejowy Łódź Retkinia. Powstanie on między stacjami Łódź Kaliska a Pabianicami. Dostęp do aglomeracji łódzkiej poprawi się także dzięki nowym przystankom – Łódź Radogoszcz Wschód oraz Łódź Warszawa, powstałych na linii Łódź Widzew – Zgierz. Zarządca przebudowuje także perony: Łódź Marysin, Łódź Arturówek oraz Łódź Stoki. Koszt zadań to ponad 49 mln zł.

Łódź Retkina (fot. PKP PLK)

Z nowego przystanku Łódź Retkinia mieszkańcy osiedli Retkinia i Pienista, a także Karolewa i Rokicia będą mogli szybciej i sprawniej dojechać m.in. do Pabianic, Zduńskiej Woli i Sieradza. Dwa perony powstają przy centrum handlowym na ul. Maratońskiej. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów zapewnią windy i pochylnie. Wykonawca przy pierwszym peronie buduje już konstrukcje obiektu. Przy drugim przygotowywane są fundamenty. Na placu budowy są zgromadzone materiały. Roboty nie wpływają na kursowanie pociągów.

Przystanki na linii między Widzewem i Zgierzem ułatwią podróże koleją

W ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego – z mijanką w rejonie przystanku Łódź Marysin” poza nowym przystankiem Łódź Retkinia budowane i modernizowane są przystanki na odcinku Łódź Widzew – Zgierz.

Na nowym przystanku Łódź Warszawska gotowa jest konstrukcja peronu. Stoją słupy oświetleniowe. Wykonawca układa antypoślizgową nawierzchnię. Montowane są elementy windy, która umożliwi dostęp na peron osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowy obiekt zlokalizowany jest w rejonie wiaduktu przy ulicy Warszawskiej, na granicy osiedli: Rogi i Marysin w dzielnicy Bałuty.