Inwestycje

PKP PLK przebudują linię kolejową i zbudują nowy most w Opolu

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują linię kolejowa oraz mosty między Opolem Zachodnim a Opolem Groszowicami. Podpisana z wykonawcą umowa opiewa na kwotę 275 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z instrumentu Łącząc Europę CEF.

Wizualizacja (PKP PLK)

Inwestycja realizowana przez PKP PLK zwiększy możliwości kolei w Opolu i na międzynarodowej trasie E30.

– Inwestycja, obejmująca linię kolejową i mosty na terenie Opola, to zwiększanie możliwości transportu kolejowego w obszarze miast, regionów i na międzynarodowych trasach. Efektywnie wykorzystujemy m.in. środki unijne z instrumentu „Łącząc Europę” CEF, by budować kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

 

W ramach prac powstanie także nowa przeprawa kolejowa nad Odrą, zbudowana obok obecnego mostu. Po zakończeniu prac, każdy z dwóch torów będzie na osobnym moście. Przebudowana przeprawa zwiększy sprawność podróży w obszarze Opola oraz na międzynarodowej trasie kolejowej.

Prace obejmą również trzy kolejowe mosty: nad kanałem Młynówki, nad kanałem Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są roboty na 3 wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Prószkowską i ul. Krapkowicką, gdzie przebudowa wiaduktu prowadzona będzie we współpracy z Miastem Opole i znacznie dogodniejsza stanie się komunikacja drogowa.

– Konsekwentnie podpisujemy umowy, ogłaszamy przetargi i realizujemy inwestycje. Na terenie Opolszczyzny rozpoczynamy przebudowę ważnego odcinka międzynarodowej linii na terenie Opola, ale podróżni już mogą korzystać z efektów prac, które prowadzimy między Opolem a Kędzierzynem Koźle. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystuj możliwości Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.