Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK przebudują linię kolejową Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę odcinka linii kolejowej Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Koszt inwestycji to 422 mln zł netto. Wykonawcą prac na odcinku Warszawa Osobowa – Warszawa Wawer będzie firma Trakcja S.A.

Fot. Martyn Januła / PKP PLK

W ramach inwestycji powstanie nowy przystanek Warszawa Grochów, węzeł komunikacyjny na Gocławku oraz dodatkowe bezkolizyjne przejścia.

– Rozbudowa kolei aglomeracyjnej to zwiększenie roli najbardziej ekologicznego środka transportu. Krajowy Program Kolejowy zapewnia także lepsze możliwości sprawnych połączeń między miastami. Tworzymy bezpieczniejszą, dostępniejszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na lepsze warunki życia mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Nowy przystanek Warszawa Grochów powstanie w pobliżu szpitala na ul. Szaserów. Powstanie peron wyspowy z wiatą oraz system informacji pasażerskiej. Lepszy dostęp do kolei będą mieli mieszkańcy pobliskich osiedli.

Na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska będzie nowy peron, kładka nad torami zostanie wyremontowana i wyposażona w windy. Zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Warszawa Gocławek będzie bliżej wiaduktu drogowego na ulicy Marsa. Powstanie nowy węzeł komunikacyjny łączący kolej z komunikacją miejską. Wybudowany zostanie nowy peron. Będzie  przejście podziemne z pochylniami i schodami oraz dojściem na peron. Windy ułatwią dostęp na wiadukt.

Na stacji Warszawa Wawer peron zostanie przebudowany, a przejście podziemne będzie wyposażone w windy. Wiata peronowa zostanie odrestaurowana. Podobnie jak na pozostałych przystankach, dla podróżnych będzie zamontowany system informacji dynamicznej.

– Konsekwentnie zwiększamy możliwości kolei w aglomeracjach. Także w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu. Podpisana dzisiaj umowa, z wykorzystaniem środków unijnych  z POIiŚ na prace na odcinku Warszawa Wschodnia – Wawer zapewni sprawne podróże dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne na linii z Warszawy do Otwocka i Lublina – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.