Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK przebudują most kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim

Most nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim zostanie przebudowany. Umowę w tej sprawie podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Nowa  konstrukcja na wzmocnionych podporach zapewni sprawne połączenia dalekobieżne KrakówWarszawa, SzczecinPoznańKraków, GdyniaŁódźKraków oraz połączenia regionalne ŁódźDrzewica. Inwestycja to koszt 13,5 mln zł.

Fot. Anna Stefańska / PKP PLK

Po zrealizowanym zadaniu przejazdy między Tomaszowem Mazowieckim a Radzicami będą sprawniejsze i bezpieczniejsze.

Przeprawę nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim stanowią dwa równoległe mosty. Jeden z nich na linii w stronę Opoczna i Skarżyska-Kamiennej (nr 25) został wyremontowany w 2015 roku.

Dzięki podpisanej umowie będzie także nowa konstrukcja na sąsiednim obiekcie – „równoległej” linii w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej oraz Radomia (nr 22). Nowy most będzie podobny do sąsiedniego kratownicowego. Przewidziane prace pozwolą na podniesienie prędkości przejazdu pociągów pasażerskich do 120 km/h (obecnie 100 km/h), a towarowych 100 km/h (obecnie 80 km/h).

Stara konstrukcja 170-metrowego mostu zostanie zdemontowana. Filary i przyczółki będą wzmocnione. Na nich ustawione zostaną nowe przęsła. Następnie ułożony będzie nowy tor i wywieszona sieć trakcyjna. Zadanie jest realizowane w formule „projektuj i buduj”. Po fazie projektowej, rozpoczęcie budowy przewidziano w II połowie 2022 roku. Zakończenie inwestycji będzie na koniec 2023 r.

Lepsze podróże między Łódzkiem a Mazowieckiem

Prace są kontynuacją robót na linii z Tomaszowa Mazowieckiego przez Radzice do Radomia. Dla podróżnych m.in. poprawiono już warunki obsługi na przystankach Tomaszów Mazowiecki, Brzustów, Antoninów, Dęba Opoczyńska i Radzice.

PLK na trasie łączącej woj. łódzkie i woj. mazowieckie wykonują także prace torowe oraz wymieniają sieć trakcyjną, co przyczynia się do poprawy warunków przejazdu pociągów.

Dodaj komentarz