Inwestycje Pasażer

PKP PLK przebudują stację Kielce, miasto zbuduje parking

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie związane z realizacją i koordynacją prac dot. przebudowy stacji Kielce oraz budowy nad torami parkingu.

Fot. Izabela Miernikiewicz / PKP PLK

Działania podjęte przez PKP PLK mają poprawić komfort podróży do i ze stolicy województwa świętokrzyskiego. Zarządca infrastruktury kolejowej planuje modernizację stacji Kielce, samorząd miasta zaś budowę parkingu nad torami.

Zawarte porozumienie określa zasady współpracy między podmiotami. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu zawierającego opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej wspólnej inwestycji. Dokument określi szczegóły planowanych prac w rejonie stacji i umożliwi realizację kolejnych etapów inwestycji przez PLK i miasto. Inwestycja zapewni wyższy komfort podróży koleją i komunikacji w Kielcach.

Przebudowa stacji Kielce to ważna inwestycja dla mieszkańców miasta i regionu, która podniesie komfort podróżowania koleją. Porozumienie jest ważnym etapem w drodze do realizacji inwestycji. W województwie świętokrzyskim z efektów prac na kolejowych szlakach – nowych peronów, korzystają pasażerowie na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice oraz KielceCzęstochowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Docelowo podróżni w woj. świętokrzyskim będą mieli lepszy dostęp do pociągów. Na stacji Kielce stare perony zostaną zastąpione nowymi. Będą one też lepiej wyposażone.

– Dojście na perony będzie możliwe tak jak dotychczas poprzez zlokalizowane w środkowej części stacji przejście tunelowe – informuje PKP PLK. – W trakcie inwestycji zostanie ono przebudowane, w tym dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się dzięki zabudowie wind. Planowana modernizacja stacji obejmie również przebudowę torów i sieci trakcyjnej. Nad torami zaprojektowane zostaną miejsca postojowe dla samochodów.

 

Przebudowa torów i peronów na stacji, po przygotowaniu projektu, jest planowana w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Przebudowa stacji Kielce będzie inwestycją komplementarną do planowanej modernizacji linii Skarżysko-KamiennaKielceKozłów.