Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK przeprowadziły próby obciążeniowe mostów i wiaduktów na CMK

PKP PLK przeprowadziły próby obciążeniowe nowych mostów i wiaduktów na linii Opoczno Południe – Pilichowice na Centralnej Magistrali Kolejowej. Próby przeprowadzone zostały przy użyciu ciężkich lokomotyw.

Fot. Marcin Tul / PKP PLK

Na CMK na jednym z dwóch torów wspomnianego szlaku kończy się pierwszy etap modernizacji mostów i wiaduktów. Ruch kolejowy przywrócony zostanie w pierwszej połowie lipca.

Specjalne maszyny – zgrzewarka i podbijarka przygotowały tor do przejazdu pociągów. Obiekty przeszły próby obciążeniowe, do których wykorzystano lokomotywę o wadze 114 ton. Specjalistyczny sprzęt sprawdził parametry konstrukcji i ich zgodność z wymogami.

Po włączeniu do ruchu nowych obiektów, wykonawca rozpocznie prace na sąsiednim torze. Modernizacja obejmuje 4 wiadukty kolejowe w Budkowie, Stawowicach i Solcu, 2 mosty nad rzeką Opocznianką i 15 przepustów. Podczas prac zapewnione jest rozkładowe kursowanie pociągów jednym z dwóch torów.

Nowymi wiaduktami bezpiecznie nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej

Dzięki bezkolizyjnym skrzyżowaniom pociągi bezpieczniej będą kursować z wyższą prędkością – wyeliminowano możliwość kolizji. Obiekty zwiększyły również bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W Zachorzowie Kolonii i Radwanie (łódzkie) kierowcy jadą nad torami. Na wiaduktach są dwa pasy jezdni o szerokości 3 m i ścieżka pieszo-rowerowa. Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpiły przejazdy w poziomie szyn.