Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK rozwijają współpracę z Czechami

Przedstawiciele Sprava zeleznic, czeskiego zarządcy infrastruktury, spotkali się z zarządem PKP Polskich Linii Kolejowych, by rozmawiać o rozwoju współpracy. Goście z Czech w trakcie wizyty w Polsce odwiedzili m.in. plac budowy stacji Warszawa Zachodnia.

PKP PLK rozwijają współpracę z Czechami (Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK)
PKP PLK rozwijają współpracę z Czechami (Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK)

Delegacja czeskiego zarządcy infrastruktury kolejowej gościła w Warszawie w dniach 22-23 marca. Na wspólnym spotkaniu z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych określili możliwości wzmocnienia dalszej współpracy.

W rozmowach uczestniczyli Jiři Svoboda, Dyrektor Generalny Správa železnic oraz Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., a także dyrektorzy wybranych biur centrali Spółki.

Podczas wizyty w Polsce czeskiego partnera omówiono m.in. aktualną sytuację międzynarodową w branży kolejowej, w tym wpływ wojny na terenie Ukrainy na pracę obu zarządców infrastruktury. Poruszono temat prowadzenia inwestycji na liniach kolejowych biegnących do polsko-czeskich przejść granicznych. Rozmowy dotyczyły również możliwości dalszej poprawy przepustowości i tym samym zwiększenia liczby kursujących pociągów transgranicznych. Rozmawiano także o kosztach energii elektrycznej i środkach podejmowanych przez zarządców w celu zmniejszenia jej zużycia. Ważną częścią rozmów było zagadnienie rewizji rozporządzenia TEN-T oraz Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności.

Przedstawiciele Správa železnic odbyli także wizytę techniczną na placu budowy stacji Warszawa Zachodnia. Goście byli pod wrażeniem rozmiaru inwestycji, kompleksowości oraz sposobu realizacji projektu z utrzymaniem ruchu na stacji.

Marcowa wizyta czeskiej delegacji w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. jest już kolejną w historii współpracy obu zarządców infrastruktury. Częste dwustronne spotkania są potwierdzeniem bardzo dobrej współpracy. To istotne, szczególnie w świetle zbliżającego się posiedzenia ministerialnej polsko-czeskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie kolei.

Dodaj komentarz