Aktualności

PKP PLK S.A zmodernizują 12 przystanków na linii kolejowej z Tarnowa do Muszyny

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na unowocześnienie 12 przystanków na trasie kolejowej prowadzącej z Tarnowa do Muszyny w województwie małopolskim, która prowadzi także przez uzdrowiska i miejsca turystyczne na południu Polski. Wszystkie te obiekty powinny być gotowe do użytku do 2025 roku.

Fot. PKP PLK

Modernizacja będzie obejmować stacje i przystanki kolejowe na linii nr 96, która biegnie z Tarnowa do Leluchowa. Znajdują się one w miejscowościach: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik oraz Tuchów.

Na stacjach zostaną wybudowane nowe perony z lepszym komfortem i dostępnością dla wszystkich pasażerów. Zmodernizowane obiekty zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i odpowiednie oznakowanie. Dla osób o ograniczonej mobilności zostaną także zbudowane pochylnie. Ponadto przewidziano ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze dla osób niewidomych i niedowidzących.

Te inwestycje są częścią programu rządowego, który zakłada budowę i modernizację przystanków kolejowych w latach 2021–2025. Planuje się zakończenie wszystkich prac w 2025 roku. Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, podkreślił, że program przystankowy rządu przyczynia się do zwalczania wykluczenia komunikacyjnego.

W ramach tego programu przewidziana jest również budowa dziewięciu nowych przystanków kolejowych w Małopolsce: Kraków Północ (czasowa nazwa: Piastów), Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Przystanki Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki są już w użytku od grudnia 2022 roku. Poza tym inwestycja PLK SA w województwie małopolskim obejmuje także modernizację 13 istniejących stacji i przystanków, w tym na linii kolejowej nr 96: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów, oraz na linii kolejowej nr 105: Muszyna – Krynica Zdrój: przystanek Muszyna Zdrój.

Dodaj komentarz