Inwestycje Pasażer

PKP PLK usprawnia przewóz towarów do gdańskiego portu

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują przejście pod torami obok byłego przystanku Gdańsk Kolonia. Nad ul. Ku Ujściu powstanie zaś nowy wiadukt drogowy. Modernizacja o część projektu poprawiającego dostęp do gdańskiego portu.

Fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK

Ponad stuletnie przejście podziemne pod torami biegnącymi do Portu Gdańsk, znajdujące się przy przystanku Gdańsk Kolonia, zyska nowy wygląd i lepszy standard. W ramach prac zainstalowane zostaną windy i nowoczesne oświetlenie. Nad przejściem modernizowany zostanie także układ kilku torów i rozjazdów.

Nowe tory zapewnią sprawny i cichszy przejazd składów towarowych do portu. Projekt uwzględnia również zachowanie elementów dawnego przystanku Gdańsk Kolonia. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków wiata na peronie i wiaty przy wyjściach z przejścia podziemnego są zachowanie i będą przypominały o obecności kolei w na terenie Gdańska. Już widać odnowione, zakonserwowane i pomalowane na zielono metalowe konstrukcje.

Wykonawca wybudował już konstrukcję szybu windowego od strony ul. Modrzewskiego. Jesienią zakończy się zaś remont klatki schodowej oraz budowa drugiego szybu windowego od strony ul. Narwickiej.

Z przejścia podziemnego będzie można skorzystać na przełomie jesieni i zimy, bowiem prace zaplanowano do końca listopada.

Na dawnym peronie konstrukcja wiaty została już zabezpieczona antykorozyjnie. Prace obejmą dach. Zakończenie wszystkich prac w obszarze przejścia i dawnego przystanku przewidziano w 2021 r.

Korzyści dla mieszkańców Gdańska uzyskiwane dzięki projektowi modernizacji torów do portu, to nie tylko poprawa przejścia koło dawnego przystanku Gdańsk Kolonia. Zbudowany zostanie nowy 100 m wiadukt drogowy w ciągu ul. Ku Ujściu. Wyremontowane lub zbudowane zostaną drogi dojazdowe. Zastąpienie przejazdu kolejowo-drogowego bezkolizyjnym skrzyżowaniem poprawi bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawni komunikację w mieście. Podobny efekt przyniesie modernizacja 13 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych.

Efekty wielkiego projektu: kolej – port

Prace w obszarze dawnego przystanku Gdańsk Kolonia to część dużego projektu pn. „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk”. Inwestycja znacznie poprawi warunki przewozu towarów koleją. Pojadą dłuższe, nawet 740-metrowe pociągi o obciążeniu 22,1 tony na oś. Po zakończeniu przebudowy torów i urządzeń oraz mostów i wiaduktów kolejowy transport będzie mógł zapewnić szybszy przewóz większej ilości towarów. Sprawną i bezpieczną obsługę większej liczby pociągów towarowych zapewnią nowe urządzenia oraz system sterowania ruchem kolejowym.

Projekt obejmuje m.in. przebudowę ponad 70 km torów, 13 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. O zakresie zmian w układzie torowym świadczy wymiana 221 rozjazdów. Przebudowane będą 3 mosty, 2 wiadukty oraz 18 przepustów. Wartość prac to około 1,1 mld zł. Prawie 40 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne ze środków instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”. Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 r.

Dodaj komentarz