Inwestycje Przewozy towarowe Wydarzenia

PKP PLK usprawniają przewóz towarów na Śląsku [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują prace inwestycyjne w woj. śląskich. Pozwolą one na stały przewóz towarów po torach do zakładów i elektrowni. Sprawny i bezpieczny dojazd do bocznicy w Wojkowicach umożliwi przęsło mostu kolejowego z Krakowa. Dzięki pracom torowym pociągi obsługują m.in. elektrownię Łagisza i przewozy między Będzinem Łagiszą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami. Wartość robót to ponad 10 mln zł.

Fot. PKP PLK

Od maja pociągi towarowe kursują po przebudowanym wiadukcie kolejowym przy ul. Sobieskiego w Wojkowicach. Składy sprawnie i bezpiecznie dowożą towar do fabryk dzięki wykorzystaniu 18-metrowego przęsła z mostu nad Wisłą w Krakowie. Konstrukcja – wycofana podczas przebudowy ważnej trasy kolejowej, po sprawdzeniu może nadal służyć na linii dojazdowej. „Krakowskie” przęsło ustawiono w Wojkowicach na nowych żelbetowych przyczółkach. Przebudowa poprawiła także estetykę kolejowego obiektu. Stary, wyeksploatowany wiadukt został usunięty. Ruch drogowy pod wiaduktem odbywa się dwoma pasami. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie roku. Ich wartość to ok. 5 mln zł.

Prace torowe poprawią transport linią Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Będzin Łagisza. Efektem prac za 5,5 mln zł będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i podniesienie prędkości pociągów do 60 km/h. Przewozy koleją będą bardziej efektywne. Roboty rozpoczęły się na początku kwietnia i są zaplanowane do połowy sierpnia. Prowadzone są wyłącznie w weekendy, żeby zachować ciągłość dostaw do elektrowni Łagisza. Prace obejmują wymianę torów na odcinku 7 km od Dąbrowy Górniczej Ząbkowic do Będzina Łagiszy.

Na terenie województwa śląskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają możliwości kolei w przewozach towarowych. To sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu. Korzyści przynoszą inwestycje realizowane z wykorzystaniem środków unijnych i budżetowych.

Dodaj komentarz