Inwestycje Raport z Polski

PKP PLK zmienią stację Bydgoszcz Zachód

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i realizację prac budowlanych na przystanku Bydgoszcz Zachód. Inwestycja poprawi dostęp do kolei w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Peron z wiatą na przystanku Bydgoszcz Zachód (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)
Peron z wiatą na przystanku Bydgoszcz Zachód (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Wyłoniony w przetargu wykonawca przygotuje dokumentację projektową oraz zrealizuje prace budowlane na przystanku Bydgoszcz Zachód (linia kolejowa nr 18 KutnoPiła Główna).

Po przebudowie oba perony na przystanku będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągów jadących w kierunku Piły i centrum Bydgoszczy. Będą nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco, gabloty na informacje dla pasażerów i rozkłady jazdy oraz oznakowanie, które ułatwi orientację na przystanku. Wymienione zostanie oświetlenie na jaśniejsze i energooszczędne. Wygodny dostęp do peronów, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewnią nowe dojścia. Dla podróżnych dojeżdżających rowerem zaplanowano stojaki.

Zadanie zostanie zrealizowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac planuje się do końca września 2024 r.

W ramach Programu na terenie woj. kujawsko-pomorskiego zakończono już prace na przystanku Grzybno. Program w regionie obejmuje m.in. budowę nowych przystanków Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Na wymienione lokalizacje podpisano umowy na przygotowanie dokumentacji projektowych oraz realizację prac budowlanych.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacje w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Źródło: materiały prasowe PKP PLK

Dodaj komentarz