Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK zmieniają kolej w Krakowie [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe zmieniają stolicę Małopolski. Dzięki realizowanej inwestycji poprawi się komfort podróży pociągiem nie tylko w mieście i regionie, ale także na trasach dalekobieżnych. Powstają nowe tory, estakady, mosty i wiadukty. Modernizowane są stacje oraz systemy łączności i bezpieczeństwa. Realizację projektu wspierają środki unijne.

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

PKP PLK budują dwa nowe przystankiKraków Grzegórzki oraz Kraków Złocień. Te przeznaczone zostaną dla podróżnych kolei aglomeracyjnej. Modernizację przechodzi też 5 przystanków oraz 2 stacje kolejowe.

W ramach prac przebudowanych będzie kilkadziesiąt obiektów inżynieryjnych. Wykonawca powiększy także wiadukty. Budowa dwóch estakad w centrum Krakowa, które zastąpiły XIX-wieczny nasyp, pozwolą inaczej poprowadzić ruch pociągów. Stworzone zostanie miejsce na dodatkowe tory i dużo przestrzeni do zagospodarowania, z korzyścią dla mieszkańców Krakowa.

Modernizację przejdzie 20 km linii kolejowej, która w dużej mierze biegnie przez centrum Krakowa. Remonty przechodzą także trzy nowe mosty – prace usprawnią przejazdy pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” realizowany jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Projekt wart przeszło 1 mld zł współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Dodaj komentarz