Inwestycje Wydarzenia

PKP PLK zmieniają stację Kraków Płaszów. Widać pierwsze efekty [ZDJĘCIA]

Podróżni na stacji Kraków Płaszów korzystają już z dwóch nowych peronów. Na nowe tory wprowadzono ruch pociągów. Przebudowa stacji postępuje. Prace realizowane są przez PKP Polskie Linie Kolejowe, z udziałem środków unijnych, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

Na krakowskiej stacji powstały dwa nowe 400-metrowe perony. Zostały podwyższone, na ich terenie zamontowano także długie wiaty oraz jasne oświetlenie, czytelne oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy.

Bezpieczeństwo zwiększa podziemne przejście. Wkrótce dostęp do pociągów ułatwią windy. Zarządca obiektu uruchomi także nowe wizualne systemy informacji pasażerskiej.

Poza nowymi peronami, wykonawca wymienił tory, sieć trakcyjną oraz system sterowania ruchem kolejowym.

– Konieczne było wzmocnienie terenu, co pozwoli przyspieszyć pociągi od strony Rzeszowa i Krakowa Głównego – informują PKP Polskie Linie Kolejowe. – Nowe Lokalne Centrum Sterowania zastąpiło dwie nastawnie. Nowoczesne komputerowe systemy sterowania będą wspierać kolejarzy w sprawnym i bezpiecznym prowadzeniu ruchu.

 

Kolejne prace na Płaszowie i Bieżanowie

Przełożenie ruchu na nowe tory pozwoliło na kolejne prace po wschodniej strony Płaszowa. Na stacji Kraków Bieżanów wykonawcy rozpoczęli przebudowę torów w kierunku Wieliczki. Szeroki zakres prac wymagał zmian w organizacji ruchu pociągów. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pociągi aglomeracyjne SKA1 do 15 listopada na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia zastąpiła komunikacja autobusowa.