Inwestycje

PKP PLK zmodernizowały przystanki i stacje kolejowe na Warmii i Mazurach

Olsztynek, fot. Łukasz Bryłowski

PKP PLK zakończyły modernizację 40 stacji i przystanków kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. Komfort podróży zwiększył się m.in. w Nidzicy, Piszu, Olsztynku, Morągu, Starych Jabłonkach.

– Również w województwie warmińsko-mazurskim widać, że konsekwentna realizacji Krajowego Programu Kolejowego przynosi efekty. Zwiększyliśmy realnie dostęp do kolei. Zupełnie nowe przystanki oraz 40 nowoczesnych, dostępnych dla wszystkich stacji i przystanków zachęca do korzystania z pociągów. Po latach mieszkańcy otrzymują lepszą ofertę podróży. W najbliższych latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują m.in. perony w Olsztynie i Ełku – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wyższe perony, antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie to kilka z wielu udogodnień, z których już na peronach można korzystać. Tam też pojawiły się nowe ławki, wiaty oraz czytelne oznakowanie.

Informacje o rozkładzie jazdy są prezentowane w gablotach. Lepszą obsługę zapewnia montaż nowego nagłośnienia. Dla cyklistów zamontowano w pobliżu peronów stojaki rowerowe.

PKP PLK zmodernizowało także 12 obiektów na linii kolejowej nr 216, m.in. w Olsztynku, Nidzicy, Waplewie i Stawigudach.

Lepsza obsługa podróżnych jest możliwa również po przebudowie 18 stacji i przystanków, m.in. w Bajtkowie, Drygałach, Piszu, Rucianem Nidzie czy Świętajnie na linii 219 z Ełku do Szczytna. Wartość prac na tej trasie to ok. 300 mln zł. Oba zadania zostały dofinansowane z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej.

Nowe perony są także na 7 stacjach i przystankach: Rudzienice Suskie, Pikus, Samborowo, Lubajny, Stare Jabłonki, Biesal i Unieszewo na trasie nr 353 z Olsztyna do Iławy. Prace ze środków budżetowych spółki wyniosły ok. 100 mln zł. W ramach odrębnych zadań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zmodernizowane perony czekają również na pasażerów linii nr 220 w Morągu, Morągu Kolonii i Bogaczewie.

PKP PLK będzie kontynuowało modernizacje stacji i przystanków w województwie warmińsko-mazurskim. Na zmiany czekają obiekty na linii z Gutkowa do Dobrego Miasta i dalej w kierunku Braniewa oraz z Ełku do Giżycka. Wraz z wymianą torów, montażem dodatkowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym przebudowane i doposażone będą także perony na stacjach i przystankach.

Istotna z punktu widzenia podróżnych będzie przebudowa dwóch ważnych stacji w województwie – Olsztyn Główny i Ełk. Na obu stacjach pasażerowie zyskają oczekiwany standard obsługi. Perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów. Obiekty zostaną także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2023 roku.

Źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz