Inwestycje

PKP PLK zwiększyła bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w Lublińcu

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększyły poziom zabezpieczeń na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych w Lublińcu. Inwestycja kosztowała 2,5 mln zł. Co się zmieniło? Przede wszystkim pojawiła się sygnalizacja świetlna i nowa nawierzchnia skrzyżowania.

Fot. Piotr Dziubek / PKP PLK

W Lublińcu od połowy lipca dwa przejazdy kolejowo-drogowe mają dodatkowe zabezpieczenia – sygnalizację świetlną i dźwiękową. Migające czerwone światło jest dodatkową informacją dla kierowców, że muszą się zatrzymać. Wprowadzony na przejazdach monitoring pozwala śledzić sytuację w ruchu kolejowym i drogowym.

W województwie śląskim, na 9 skrzyżowań kolejowo – drogowych objętych programem przejazdowym, już zmodernizowano 6 przejazdów, a 3 są w przebudowie. Kierowcy korzystają z efektów prac na skrzyżowaniach w Rybniku Niedobczycach, Zabrzu Makoszowach, Radostowicach (linia Pszczyna – Rybnik) i Krzepicach (linia Herby NoweOleśnica). Kończą się prace są na przejazdach w Jaworznie, Wilkowicach Bystrej i Cieszynie, i dzięki nim jeszcze wakacyjne podróże będą bezpieczniejsze.

Ogólnopolski projekt zwiększa poziom bezpieczeństwa na przejazdach

Skrzyżowania kolejowo-drogowe są modernizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap I – część przejazdowa”. Przebudowa obejmuje ponad 180 przejazdów w całej Polsce. Projekt za ok. 250 mln zł, ma dofinansowanie prawie 194 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o przejazdach w Lublińcu

Przejazd przy ul. Stawowej (linia 685) zyskał nową nawierzchnię, która ułatwia płynny przejazd samochodom. Skrzyżowanie drogi z torami wyposażono w monitoring i nowe oświetlenie. Także na przejeździe w Lublińcu przy ul. Droniowiczki (linia 152) jest już jasne oświetlenie i kamery rejestrujące obraz na styku torów i drogi. Dzięki temu, zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i samochodowym.

Dodaj komentarz