Raport z Polski Targi Wydarzenia

PKP S.A. i Koleje Ukraińskie o wspólnym rozwoju

Polskie Koleje Państwowe S.A. i Koleje Ukraińskie podpisały oświadczenie o wspólnym rozwoju, kontynuacji i zacieśnieniu współpracy. Wydarzenie to miało miejsce w trakcie targów InnoTrans w Berlinie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Koleje Ukraińskie są gościem honorowym stoiska Grupy PKP.

Niezwykle trudny dla Ukrainy czas spowodował, że wieloletnia współpraca między Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. i Kolejami Ukraińskimi weszła na zupełnie nowy poziom.

Sprawny i bezpieczny transport kolejowy jest jednym z elementów determinujących bezpieczeństwo państwa, a w czasie wojny odgrywa niezwykle ważną rolę. Pokazały to Koleje Ukraińskie, ewakuując uchodźców z zagrożonych terenów oraz zapewniając zaopatrzenie armii i transport ładunków humanitarnych.

Pomoc Ukrainie

Znaczenie kolei w trudnych czasach udowodniły także spółki Grupy PKP, które już w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę zaangażowały się w pomoc obywatelom i państwu ukraińskiemu, m.in. udostępniając powierzchnię dworców kolejowych pod prowadzenie punktów pomocowych oraz umożliwiając bezpłatne przejazdy pociągami narodowego przewoźnika PKP Intercity, z których skorzystało ponad 2,3 mln Ukraińców. W różne formy działań pomocowych zaangażowały się wszystkie kluczowe spółki z Grupy PKP. Z perspektywy polskich kolejarzy ostatnie wydarzenia okazały się wymagającym egzaminem, który branża kolejowa w Polsce zdała bardzo dobrze. Aktualnie Grupa PKP skupia swoje wysiłki także na przyszłej, ogromnie ważnej dla całego kontynentu współpracy z Kolejami Ukraińskimi. Wiąże się to z tym, iż wojna w Ukrainie wyznaczyła zupełnie nowe wyzwania dla sektora kolejowego i nowe spojrzenie na wagę tego rodzaju transportu. Szczególnie istotne w tym zakresie są zadania związane z transportem zboża z terenów Ukrainy.

– Wydarzenia rozgrywające się w ostatnich miesiącach w Ukrainie doprowadziły do współpracy pomiędzy Grupą PKP a Kolejami Ukraińskimi na niespotykaną dotychczas skalę. Od drugiego kwartału br. odnotowywany jest sukcesywny, wielokrotny wzrost przewozów towarowych na polsko-ukraińskich kolejowych przejściach granicznych, szczególnie w kontekście importu zboża do państw UE. Odnotowaliśmy ostatnio również wzmożone zainteresowanie realizacją inwestycji przy polsko-ukraińskiej granicy, w zakresie tworzenia nowej infrastruktury pod kątem zwiększających się przewozów produktów spożywczych. Inwestycje te mogą być bodźcem do wzrostu gospodarczego w Polsce i Ukrainie, ale również tworzyć nowe perspektywy współpracy z PKP S.A. Spółka bowiem zarządza nieruchomościami o potencjale do rozwoju działalności logistycznej. Już teraz widoczne jest zainteresowanie ze strony rynku – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Współpraca z perspektywy Kolei Ukraińskich

O obecnej sytuacji mówił także prezes zarządu Ukrzaliznytsia Ołeksandr Kamyszyn.

– 3 czerwca 2022 r. Unia Europejska podjęła historyczną decyzję – przyznała Ukrainie status kandydata do członkostwa w UE. Oznacza to, że przyspieszamy proces budowania długofalowych relacji z firmami europejskimi. Transparentnych i korzystnych dla obu stron. Koleje mogą być kluczowe w tym procesie, być rodzajem integratora Ukrainy z UE. Teraz, dzięki współpracy ze stroną polską, zwiększamy przepustowość naszych terminali przeładunkowych. Jednak kluczową rzeczą, której teraz potrzebujemy, jest znalezienie właściwej, dalszej koncepcji dla struktury kolei europejskich. Myśląc o potencjalnej „architekturze” kolei, należy pamiętać, że infrastruktura kolejowa Polski i Ukrainy to ponad 40 tysięcy kilometrów torów łączących Morze Czarne i Bałtyk – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, prezes zarządu Kolei Ukraińskich („Ukrzaliznycia”).

 

Dodaj komentarz