Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP SA zmienia trzy dworce w Dolinie Popradu [WIZUALIZACJE]

PKP S.A. zmienia trzy polskie dworce w Dolinie Popradu: Wierchomla Wielka, Piwniczna-Zdrój i Łomnica-Zdrój. Spółka właśnie przekazała wykonawcy prac modernizacyjnych place budowy. Inwestycje gotowe będą na początku 2023 r.

Dworzec Łomnica Zdrój (wiz. PKP SA)
Dworzec Łomnica Zdrój (wiz. PKP SA)

Dworce: Wierchomla Wielka, Piwniczna-Zdrój i Łomnica-Zdrój to trzy ostatnie obiekty w Dolinie Popradu, które przejdą zmianę. Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ich głównym celem jest przywrócenie obsługi podróżnych na dworcach, poprawa wyglądu i funkcjonalności obiektów oraz nowa aranżacja ich bezpośredniego otoczenia. W Wierchomli Wielkiej i Piwnicznej-Zdroju projekty przewidują przebudowę historycznych dworców, natomiast w Łomnicy-Zdroju całkowicie nowy budynek.

– Realizując kolejne inwestycje, polska kolej wzmacnia swój potencjał i staje się coraz ciekawszą alternatywą dla transportu indywidualnego. Dzięki prowadzonym na dworcach w Dolinie Popradu pracom zostanie na nich przywrócona obsługa podróżnych. Pasażerowie będą mogli oczekiwać na przyjazd pociągu w komfortowych warunkach. Inwestycje w Dolinie Popradu to również ważny impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

 

O pracach mówi także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Pod koniec kwietnia tego roku rozpoczęła się przebudowa sześciu dworców w Dolinie Popradu. Dziś ruszają prace związane z przebudową kolejnych, w Wierchomli Wielkiej i Piwnicznej-Zdroju oraz budowa nowego obiektu w Łomnicy-Zdroju. Inwestycje dworcowe w Dolinie Popradu to kolejny element modernizacji polskiej kolei. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy powiatu nowosądeckiego zyskają w pełni funkcjonalne i nowoczesne budynki, które ułatwią pasażerom podróżowanie koleją. Przy pomocy środków z Programu Inwestycji Dworcowych poprawiamy dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej również w mniejszych miejscowościach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

W konferencji prasowej udział wziął również członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

– Dworce Wierchomla Wielka, Piwniczna-Zdrój i Łomnica-Zdrój to ostatnie trzy obiekty w Dolinie Popradu, na których rozpoczęliśmy prace budowlane. Dzięki temu, już w przyszłym roku, mieszkańcy oraz turyści odwiedzający ten rejon Polski skorzystają z komfortowych, bezpiecznych, dostępnych i ekologicznych dworców. Warto tu zaznaczyć, że powody do radości będą mieli również rowerzyści, gdyż w sąsiedztwie budynków zaprojektowano wiaty przeznaczone dla jednośladów, miejsca odpoczynku i stacje naprawy rowerów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Szachulcowa perełka Doliny Popradu

Prawdziwą perełką stanie się wybudowany w 1928 roku dworzec Piwniczna-Zdrój, który posiada unikatową w Dolinie Popradu konstrukcję szachulcową. W ramach prac renowacyjnych elewacji oczyszczona i poddana konserwacji zostaną cegła oraz drewniane elementy. Przywrócenie dawnego wyglądu budynku będzie możliwe również dzięki odtworzeniu stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej, a całość kompozycji estetycznej zamknie dach wykonany z dachówki w kolorze naturalnej cegły.

Dodaj komentarz