Wydarzenia

PKP TELKOL inwestuje w stacje ładowania pojazdów oraz w aplikację mobilną

Stacje ładowania pojazdów oraz mobilna aplikacja to dwa projekty, które wkrótce chce wdrożyć PKP TELKOL. Jak będą funkcjonować i jak ich wdrożenie poprawi komfort pasażerów kolei?

W minionym roku spółka PKP TELKOL rozpoczęła realizację projektu badawczo-rozwojowego z zakresu elektromobilności. Jego celem jest postawienie dwóch stacji ładowania pojazdów wraz z 24 rowerami elektrycznymi. Stacje o wielkości zbliżonej do rozmiarów jednego miejsca parkingowego mają umożliwić wypożyczenie elektrycznego roweru lub naładowanie własnego sprzętu np. hulajnogi. W ramach projektu PKP TELKOL zadba także o możliwość zasilania stacji za pomocą ekologicznych źródeł energii tj. paneli fotowoltaicznych.

– Na jednej z dwóch stacji przetestujemy działanie i wydajność przeźroczystych paneli fotowoltaicznych, które są nowym rozwiązaniem na polskim rynku – zapowiada Marta Harazińska z Zespołu Prasowego PKP TELKOL.

 

Gdzie takie stacje staną? Urządzenia wraz z rowerami pojawią się przy dworcach kolejowych. Jako pierwsi możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego lub naładowania hulajnogi będą mieli mieszkańcy i turyści na stacji Hel oraz Władysławowo.

– Stacje te zostały wybrane w taki sposób, by osoby, które zdecydują się na wycieczkę rowerową między kurortami mogły wypożyczyć rower na jednej stacji i po pokonaniu 35 kilometrów oddać go na drugiej. Z takiego rozwiązania podróżni będą mogli skorzystać już w majówkę. – zapewnił Prezes Zarządu Mirosław Gilarski.

 

Przedsięwzięcie PKP TELKOL wpisuje się w realizowany z ramienia PKP S.A. program o nazwie „PKP Mobility”, w ramach którego wypracowywana jest m.in. docelowa formuła usługi carsharing’u.

W lutym zaś zakończy się realizacja pilotażowego projektu proof of concept mobilnej aplikacji na Dworcu Warszawa Centralna. Obiekt ten ze względu na swoją wielkość i złożoność architektoniczną (rozbudowana część podziemna, antresole) jest wyzwaniem w kontekście konieczności trwałego i skutecznego technologicznie montażu urządzeń beacon.

Obecnie aplikacja jest testowana. Wcześniej zarówno ona, jak i beacony sprawdzane były na dworcu PKP Bydgoszcz Główna.

Po dwóch miesiącach współpracy z PKP S.A. PKP TELKOL poznała szczegółowo oczekiwania i potrzeby zamawiającego. Spółka PKP TELKOL zorganizowała dedykowane warsztaty dla szerokiego grona osób zaangażowanych w projekt, które spotkały się z pozytywnym odbiorem i otworzyły przestrzeń do rozmów o przyszłości rozwiązania.

W grudniu 2019 podobną aplikację udostępniło podróżnym Lotnisko im. Fryderyka Chopina na Okęciu, a w przyszłości z podobnego udogodnienia będą mogli skorzystać także pasażerowie kolei.

Dodaj komentarz