Inwestycje Pasażer

PKP zaprezentowało wizualizacje nowego dworca kolejowego w Czarnej

Rusza rozbudowa dworca PKP w Czarnej. Obiekt powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiej formuły, opracowanej przez spółkę PKP. Choć niewielkich rozmiarów, budynek będzie komfortowy, nowoczesny i proekologiczny.

W trakcie budowy zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, zwiększające komfort podróżnych. Stary budynek dworca zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy, parterowy obiekt, składający się z dwóch części połączonych wiatą, co sprawia, że stworzą one spójną całość funkcjonalno-użytkową.

W pierwszej części dworcowej znajdzie się poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety. W drugiej części – miejskiej – niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zaprojektowano 14 stojaków dla rowerów, a także stację naprawy rowerów. Dominantą założenia architektonicznego będzie wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów. W ramach inwestycji uporządkowane zostanie otoczenie dworca, w tym tereny zielone. Powstaną nowe chodniki oraz droga wraz ze zlokalizowanymi przy niej 24 miejscami postojowymi, w tym dwoma przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami.

– Budowa dworca w Czarnej jest przykładem, że drogą do powstania bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej polskiej kolei są nie tylko inwestycje w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach.  innowacyjne Dworce Systemowe są jednym z elementów prowadzonego przez rząd programu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, który obejmuje również poprawę komfortu podróży pasażerów i dostępu do infrastruktury kolejowej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.