Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP zmieniają trzy dworce w kujawsko-pomorskim

PKP S.A. zmieniają dworce w województwie kujawsko-pomorskim. Prace prowadzone są w Kołodziejewie, Złotnikach Kujawskich oraz Mogilnie. Dzięki inwestycji obiekty zyskają historyczne piękno, podróżni – większy komfort podróży.

Dworzec PKP w Mogilnie. Trwają prace budowlane. (fot. PKP S.A.)

Pierwsze prace inwestycyjne na wspomnianych dworcach rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Wykonawcy rozpoczęli je od rozbiórek – skuto tynki, zdemontowano stropy oraz instalacje. Wszystko to zostanie wykonane na nowo.

Ponadto usunięto okna oraz drzwi, by otworzyć je w oryginalnych wzorach.

– Najbardziej spektakularnie w tym momencie prezentuje się wnętrze dworca w Mogilnie, który wygląda niczym wysoka ceglana hala przemysłowa – informuje PKP S.A. – Zakończenie prac rozbiórkowych jest bardzo istotnym momentem, bo otwiera nowy etap inwestycji, czyli roboty konstrukcyjne, na których w najbliższym czasie będą skupiać się wykonawcy prac budowlanych w Kołodziejewie, Złotnikach Kujawskich oraz Mogilnie.

 

Inwestycja poprawić ma komfort podróży pasażerów, estetykę obiektów oraz najbliższe ich sąsiedztwo.

Dworzec PKP w Złotnikach Kujawskich. (fot. PKP S.A.)

Wśród prac, które zostaną wykonane na dworcach, zaplanowano renowacje elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, a także te związane z poprawą stanu technicznego. W ramach inwestycji przebudowane zostaną przestrzenie  przeznaczone do obsługi podróżnych. Będą one wyposażone m.in. w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Obiekty staną się przyjazne osobom o ograniczonej mobilności, m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych, montaż oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planami dworców oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki przeprowadzonym pracom dworce staną się bardziej ekologiczne i bezpieczne. Pozytywną metamorfozę przejdzie ich najbliższe otoczenie, gdzie zaplanowano m.in. ułożenie nowych nawierzchni, montaż elementów małej architektury oraz uporządkowanie terenów zielonych.

Dworzec PKP w Kołodziejewie (fot. PKP S.A.)

Przebudowy dworców w Kołodziejewie, Złotnikach Kujawskich oraz Mogilnie są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny ich koszt to prawie 23 mln złotych brutto (Kołodziejewo – 4,9 mln zł; Złotniki Kujawskie – 9 mln zł; Mogilno – 9 mln zł). Planowany termin udostępnienia obiektów po przebudowie to pierwsza połowa 2022 roku.

Dodaj komentarz