Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Po 12 latach pociągi wróciły na linię Mielec – Dębica [ZDJĘCIA]

Po 12 latach pociągi wróciły na linię Mielec – Dębica. Pierwsi pasażerowie wyruszyli w podróż w środę 1 września. – To była wielka walka, aby przywrócić ten ruch kolejowy – podkreślił Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl w trakcie uroczystego powitania pierwszego pociągu na stacji w Mielcu.

Mielec – Dębica
Fot. podkarpackie.pl

Inauguracyjny wjazd odbył się dokładnie o godz. 5.44. Sześć minut później pociąg, z pasażerami na pokładzie, odjechał w kierunku Dębicy.

– Móc bronić tej linii, a później decydować o jej ponownym przywróceniu, budowie, teraz witać ten pociąg, który przyjechał do Mielca – towarzyszą temu wielkie emocje – zapewniał marszałek Władysław Ortyl.

Pociągi wróciły na linię nr 25 łączącą Padew Narodową z Mielcem i Dębicą po 12 latach przerwy. Jest to możliwe dzięki inwestycji realizowanej przez PKP PLK za ponad 400 mln zł. Koszt pierwszego etapu – MielecDębica – wyniósł 243 mln zł. Drugi etap Mielec – Padew Narodowa – jest kontynuowany obecnie.

Mielec – Dębica

W ramach zadania przebudowano 32 km torów kolejowych. Na stacji Mielec zbudowano peron oraz przejście podziemne wyposażone w windy. Wykonawca kończy prace na stacjach i przystankach Kochanówka, Pustków, Rzochów, Wojsław, Rzemień, Przecław, Dąbie, Pustynia. Perony są wyposażone w wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie. Powstało także 11 nowych obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowano lub wyposażono w dodatkowe urządzenia przejazdy kolejowo-drogowe na wspomnianej linii.