Pasażer Wydarzenia

Po 20 latach na trasę Katowice – Jastrzębie-Zdrój wracają pociągi pasażerskie

Po dwóch dekadach na linię Katowice – Jastrzębie-Zdrój wrócą pociągi pasażerskie. O współpracy nad projektem „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami” mówili dziś przedstawiciele PKP PLK i UM Województwa Śląskiego.

Podpisanie umowy w ramach Programu Kolej Plus (Fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK)
Podpisanie umowy w ramach Programu Kolej Plus (Fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK)

Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem, liczącym ok. 90 tys. mieszkańców, pozbawionym od 2001 roku dostępu do kolei. Po dwudziestu latach ponownie z Katowic dojedzie tam pociąg osobowy. Czas podróży między miastami wyniesie około 72 minuty. W ramach projektu o szacowanej wartości 475 mln zł netto wybudowana zostanie nowa jednotorowa linia o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie, a także Żory – Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h.

W południowo-zachodniej części województwa śląskiego PKP PLK zbuduje przystanki: Jastrzębie-Zdrój Szkolna, Jastrzębie Bzie, Żory Baranowice, Żory Aleja Zjednoczonej Europy, Palowice Kolonia oraz Orzesze Zawada. Modernizację przejdzie zaś stacja w Pawłowicach Śląskich.

Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie, a także wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o organicznych możliwościach poruszania się.

Siedem projektów z województwa śląskiego w programie Kolej Plus

Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały pierwszą umowę z wnioskodawcą Programu Kolej Plus, dotyczącą realizacji projektów na terenie woj. śląskiego. Na liście podstawowej jest łącznie siedem projektów, w tym m.in. „Zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej nr 140 na odc. Katowice Ligota – Orzesze Jaśkowice poprzez budowę drugiego toru i dodatkowych przystanków osobowych” oraz „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego TychyKatowice Murcki – Katowice Ligota linią kolejową nr 142”.

34 projekty do realizacji w ramach Programu Kolej Plus

W ramach Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje, które zostały zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw: siedem w woj. śląskim, pięć w woj. lubelskim oraz wielkopolskim, po cztery w woj. małopolskim i mazowieckim, trzy w woj. dolnośląskim, dwa w woj. łódzkim, po jednym w woj.: lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Projekty wybrane do realizacji obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.