Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Po 20 latach pojedziemy z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy

Po ponad dwudziestu latach wsiądziemy do pociągu relacji Wrocław – Świdnica przez Sobótkę. Mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają dodatkowy dostęp do kolei. Inwestycję za 217 mln zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Dolnośląskiego.

Widok z drona na stację Wrocław Główny (fot. P. Mieszkowski / A. Lewandowski / PKP PLK)
Widok z drona na stację Wrocław Główny (fot. P. Mieszkowski / A. Lewandowski / PKP PLK)

Między Wrocławiem a Świdnicą podróżni skorzystają z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, a także Świdnica Przedmieście. Przewidywany czas przejazdu na trasie Wrocław Główny – SobótkaŚwidnica wyniesie około godziny – w zależności od liczby zatrzymań.

– Modernizacja linii kolejowej nr 285 i wznowienie ruchu pasażerskiego to jedno z naszych zobowiązań programowych złożonych w 2019 roku. Mieszkańcy kolejnych gmin zyskają możliwość korzystania z bezpiecznego i wygodnego środka lokomocji. Czas przejazdu pociągów będzie stanowił konkurencyjną alternatywę w stosunku do ruchu kołowego odbywającego się m.in. zatłoczoną drogą krajową numer 35. Dziękuję wszystkim osobom oraz instytucjom, które brały udział w procesie realizacji tej inwestycji – powiedział Szef Kancelarii Premiera Minister Michał Dworczyk.

 

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego:

– Prace na linii kolejowej nr 285 były od wielu lat oczekiwane przez mieszkańców Dolnego Śląska. Cieszę się, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. skutecznie realizują kolejną inwestycję, która ma na celu eliminowanie zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Jako samorząd województwa jesteśmy przygotowani na uruchomienie już od czerwca regionalnych połączeń kolejowych z użyciem naszych najnowocześniejszych pociągów, które bezpośrednio skomunikują Świdnicę z Wrocławiem przez Sobótkę – powiedział Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.