Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Po 20 latach pojedziemy z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy

Po ponad dwudziestu latach wsiądziemy do pociągu relacji Wrocław – Świdnica przez Sobótkę. Mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają dodatkowy dostęp do kolei. Inwestycję za 217 mln zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Dolnośląskiego.

Widok z drona na stację Wrocław Główny (fot. P. Mieszkowski / A. Lewandowski / PKP PLK)
Widok z drona na stację Wrocław Główny (fot. P. Mieszkowski / A. Lewandowski / PKP PLK)

Między Wrocławiem a Świdnicą podróżni skorzystają z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, a także Świdnica Przedmieście. Przewidywany czas przejazdu na trasie Wrocław Główny – SobótkaŚwidnica wyniesie około godziny – w zależności od liczby zatrzymań.

– Modernizacja linii kolejowej nr 285 i wznowienie ruchu pasażerskiego to jedno z naszych zobowiązań programowych złożonych w 2019 roku. Mieszkańcy kolejnych gmin zyskają możliwość korzystania z bezpiecznego i wygodnego środka lokomocji. Czas przejazdu pociągów będzie stanowił konkurencyjną alternatywę w stosunku do ruchu kołowego odbywającego się m.in. zatłoczoną drogą krajową numer 35. Dziękuję wszystkim osobom oraz instytucjom, które brały udział w procesie realizacji tej inwestycji – powiedział Szef Kancelarii Premiera Minister Michał Dworczyk.

 

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego:

– Prace na linii kolejowej nr 285 były od wielu lat oczekiwane przez mieszkańców Dolnego Śląska. Cieszę się, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. skutecznie realizują kolejną inwestycję, która ma na celu eliminowanie zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Jako samorząd województwa jesteśmy przygotowani na uruchomienie już od czerwca regionalnych połączeń kolejowych z użyciem naszych najnowocześniejszych pociągów, które bezpośrednio skomunikują Świdnicę z Wrocławiem przez Sobótkę – powiedział Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

O sprawniejszych podróżach mówi również prezes Zarządu PKP PLK SA.

– Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków budżetowych oraz ze wsparciem środków unijnych, jak projekt na trasie WrocławSobótkaŚwidnica, realnie zwiększają dla mieszkańców Dolnego Śląska oraz w Polsce możliwości kolei, jako środka komunikacji efektywnej i ekologicznej. W ostatnich latach dzięki wykonanym pracom zapewniliśmy możliwości sprawnych podróży i przewozu towarów na trasie Legnica – Rudna Gwizdanów, Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce oraz Węgliniec – Zgorzelec – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Na linii kolejowej WrocławSobótkaŚwidnica zarządca dostosował przystanki do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zamontował oświetlenie oraz oznakowanie, a także gabloty informacyjne. Na peronach są wiaty i ławki. W sąsiedztwie przystanków zamontowano stojaki na rowery.

Na trasie przygotowano nowy tor mosty i wiadukty. Od Sobótki Zachodniej do Świdnicy już od 2020 r. po nowych torach prowadzony jest ruch towarowy. Ważnym obszarem prac było przygotowanie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Prace objęły modernizację ponad 50 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie skrzyżowania są odpowiednio zabezpieczone. W lokalizacjach, które tego wymagały, ustawiono sygnalizatory, rogatki i monitoring. Roboty z branży automatyki i energetyki zapewnią właściwą pracę systemu sterowania ruchem pociągów.

Dodatkowe możliwości kolei – szerszy zakres prac

Plany rozwoju kolei – budowy drugiego toru na odcinku Wrocław – Kobierzyce oraz reaktywacji linii z Kobierzyc w kierunku Łagiewnik Dzierżoniowskich i Piławy Górnej (nr 310) wymagały rozszerzenia zakresu prac. Na stacji w Kobierzycach układ torów inwestor gruntownie przeprojektował i przebudował. Jest dwukrawędziowy peron i nowa mijanka, która zapewni możliwość obsługi większej liczby połączeń.

Dodaj komentarz