Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Po 22 latach PKP PLK reaktywuje linię Ostrołęka – Chorzele

Na moście kolejowym na linii Ostrołęka-Chorzele postępują prace. Ułożono już tor i przygotowano chodniki. Niebawem przejadą tędy pierwsze pociągi od 22 lat.

Widok z lotu ptaka na most kolejowy nad Narwią (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)
Widok z lotu ptaka na most kolejowy nad Narwią (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)

Aktualnie na stacji Ostrołęka wykonawca instaluje nową sieć trakcyjną. Ułożył już  podkłady i szyny na tłuczniu oraz chodniki dla pieszych. W niedawno wzniesionym budynku Lokalnego Centrum Sterowania trwa układanie instalacji. Po wykonaniu tych prac zamontowane zostaną nowe komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace trwają na następujących stacjach: Grabowo, Jastrząbka, Chorzele oraz przystankach: Nowa Wieś, Zabiele Wielkie, Olszewka. Gotowe są już natomiast te w Ostrołęce, Parciakach, a także Raszujce.

Most na Narwi ma 245 metrów długości i jest największym tego typu obiektem na 60-kilometrowym odcinku linii OstrołękaChorzele. Po zakończeniu prac pociągi osobowe zyskają na linii możliwość rozwijania prędkości do 120 km/h, towarowe zaś do ok. 80 km/h. Przewidywany czas przejazdu na zmodernizowanej trasie wynieść ma ok. 50 minut.

Modernizacja stacji PKP w Krzeszowicach za nami

Reaktywowana po 22 latach trasa poprawi warunki komunikacji i zwiększy potencjał gospodarczy oraz atrakcyjność regionu. Na peronach pojawią się nowe ławki, a także wiaty. Przewidziano ponadto jasne oświetlenie, gabloty informacyjne i czytelne oznakowanie. Osoby o ograniczonej możliwości ruchowej będą miały ułatwione podróże, gdyż wszystkie perony będą odpowiednio przygotowane, poprze m.in. zastosowanie linii naprowadzających dla osób niewidomych i słabowidzących.

Prace potrwają do połowy 2023 roku i będą kosztować ok. 347 mln złotych. Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Ełk: Ruszają prace nad budową mostu kolejowego na rzece

Dodaj komentarz