Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Pociąg z Łodzi pojechał na granicę   

Pierwszy pociąg humanitarny, po uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy, wyjechał z Łodzi. Na pokładzie składu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej znalazły się służby medyczne i liczna grupa wolontariuszy, aby otoczyć opieką uchodźców.

Zdjęcia: Piotr Wajman
Zdjęcia: Piotr Wajman

Przed wyjazdem na zapleczu technicznym ŁKA w Łodzi odbył się briefing prasowy, na którym Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego powiedział:

– Otrzymałem prośbę z Zarządzania Kryzysowego w Warszawie o pomoc w zorganizowaniu transportu dla uchodźców wojennych z granicy polsko-ukraińskiej. Nasza odpowiedź była natychmiastowa. Potrzebowaliśmy zaledwie dwóch – trzech godzin do zorganizowania potrzebnego transportu i już za chwile pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszy w drogę.

 

Osoby, które nim przyjadą znajdą zakwaterowanie przede wszystkim w miejscach przygotowanych przez Łódzki Urząd Wojewódzki.

– Chcemy zapewnić tym wszystkim osobom, które przywieziemy chwilę oddechu, spokoju po tych strasznych przeżyciach, które mają miejsce w ich kraju, po marszu do granicy – zapewnił.

 

Marszałek dodał, że podjęte działania zostały przeprowadzone przy wsparciu wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.

– Będę chciał, żeby w pomoc zaangażowali również się inni samorządowcy. Ale tak naprawdę pomóc może każdy – podkreślił.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego tworzy bazę wolontariuszy, którzy chcą zaangażować się w pomoc uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.

Na stronie www.lodzkie.pl/ukraina znajduje się link do formularza zgłoszeniowego, który wystarczy wypełnić i odesłać.

Dodaj komentarz