Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Pociągi Kolei Dolnośląskich wracają na trasę Wrocław – Rawicz – Góra

Pociągi Kolei Dolnośląskich od niedzieli 3 września dojeżdżają z Wrocławia do Rawicza i Góry. Na to połączenie mieszkańcy powiatu górowskiego czekali kilkanaście lat.

Udział w oficjalnej inauguracji połączeń kolejowych na linii Wrocław - Rawicz - Góra wziął Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski (fot. Koleje Dolnośląskie)
Udział w oficjalnej inauguracji połączeń kolejowych na linii Wrocław – Rawicz – Góra wziął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski (fot. Koleje Dolnośląskie)

Miejscowość Góra to kolejny kierunek Kolei Dolnośląskich, podobnie jak połączenie Kłodzko – Stronie Śląskie, będzie częściowo obsługiwane autobusami. Będą one kursować z Rawicza przez Bojanowo osiem razy w ciągu dnia. Na stacjach kolejowych pasażerowie będą mogli kontynuować podróż w kierunku Wrocławia, a także Leszna.

– Województwo dolnośląskie jest liderem w kraju, jeśli chodzi o rewitalizację linii kolejowych i otwierania nowych połączeń. W tym przypadku, zanim do Góry pojadą pociągi, Koleje Dolnośląskie uruchomiły relację autobusową. Przykładowo, mieszkańcy Góry, chcąc dostać się do Wrocławia, jadą na kołach do Rawicza, a tam przesiadają się do pociągu i to wszystko dzięki dobremu skomunikowaniu tych tras – mówił na konferencji prasowej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

To kolejna linia KD, która łączy przejazd pociągiem i autobusem w ramach jednego biletu KD. Ten element działań samorządu województwa zwiększa dostępność transportową na Dolnym Śląsku. Program Kolejowa Komunikacja Autobusowa ruszył rok temu wraz z połączeniem z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Teraz poza trasą do Góry dołącza też relacja Wrocław-Oleśnica-Syców.

Góra wróciła na mapę połączeń kolejowych. To na razie relacja autobusowa, ale mamy nadzieję, że rewitalizacja linii, którą rozpoczynamy, tj. z Góry przez Bojanowo, połączy kolejowo te miejscowości z całą siecią transportową Dolnego Śląska – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Stacja Góra Śląska w swej historii była kolejowym węzłem przesiadkowym, do którego można było dotrzeć z Głogowa, Leszna, Bojanowa, a także Ścinawy.

– Od 3 września możemy powiedzieć, że wykluczenie komunikacyjne naszego miasta i gminy to przeszłość. Rewitalizacja linii kolejowej do Góry biegnie zgodnie z harmonogramem, a jej otwarcie planujemy na przełom 2025/26 roku – mówi Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry.

 

Docelowo do Góry dojadą pociągi Kolei Dolnośląskich – na przedłużonej trasie z Wrocławia do Rawicza. Stanie się tak, gdy linia kolejowa – wraz z wiaduktem kolejowym nad drogą S3 – zostanie przywrócona do ruchu dzięki pracom Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

– Celem tego nowego połączenia jest zmaksymalizowanie komfortu podróżnych. Oznacza to, że na trasie Góra–Rawicz, a potem w innych kierunkach Kolei Dolnośląskich, możemy jeździć na jednym bilecie. Co więcej, autobusy są zintegrowane z połączeniami kolejowymi, tak więc nie musimy długo czeka na przystanku, gdy chcemy przesiąść się do pociągu – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Dodaj komentarz