Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pociągi wracają na świętokrzyskie linie

Podróżni ponownie wsiedli do pociągów na przystanku kolejowym w Dębskiej Woli. Powrót regionalnych linii Kielce – Busko-Zdrój do gminy Morawica stał się możliwy dzięki realizacji rządowego programu przystankowego. Podobnie od 30 czerwca br. pociągi wrócą na stację Włoszczowice. Mieszkańcy zyskają możliwość podróży koleją w kierunku Kielc i Buska-Zdroju.

Peron w Dębskiej Woli (fot. Robert Hurkała / PKP PLK)
Peron w Dębskiej Woli (fot. Robert Hurkała / PKP PLK)

O pełnej realizacji programu w Świętokrzyskiem Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu powiedział:

Program Przystankowy w świętokrzyskim nie zwalnia tempa. Pierwsze perony już służą mieszkańcom. Do końca przyszłego roku zamierzamy zrealizować wszystkie zaplanowane prace w tym województwie. Na budowę i modernizację przystanków w całym kraju polski rząd przeznaczył miliard zł.

 

Wznawianie relacji i tworzenie kolejowej alternatywy dla mieszkańców skomentował Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:

–  Przywracamy kolej mieszkańcom również mniejszych miejscowości. Po latach znowu wracają połączenia. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 pozwala coraz częściej wybierać ekologiczną kolej jako atrakcyjny środek transportu w codziennych i okazjonalnych podróżach. Nowe i odbudowywane przystanki są dostępne dla wszystkich podróżnych.

 

Zakończenie wszystkich prac w Dębskiej Woli i we Włoszczowicach jesienią

W Dębskiej Woli wyższy peron ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na pasażerów czeka także nowa nawierzchnia, oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy. Na instalację wiaty chroniącej przed opadami, ekologicznego oświetlenia LED i stojaków rowerowych trzeba jednak jeszcze poczekać. Finał prac przewidziano na jesień. Podobna sytuacja jest we Włoszczowicach, do których pociągi regionalne wrócą z końcem czerwca. Na pasażerów czeka nowa nawierzchnia i oznakowanie, jednak koniec prac na peronie nastąpi jesienią.

Świętokrzyskie z nowymi przystankami kolejowymi

We wrześniu rozpoczną się prace na stacji Małogoszcz w powiecie jędrzejowskim. Na linii nr 61 KielceCzęstochowa zostanie także zmodernizowany peron na stacji w Rykoszynie, dzięki umowie z wykonawcą, którą 10 czerwca podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Realizacje te poprawią komfort podróżowania i pozwolą na wygodniejsze dojazdy do pracy i szkoły, między innymi w pobliskich Kielcach. Zakończenie prac na obu stacjach zaplanowano na przyszły rok.

Kolejne prace zaplanowano na linii nr 73 Kielce – Busko Zdrój. PKp PLK ogłosiły przetarg na modernizację peronów na stacji Nida oraz przystankach Brzeziny, Kije, Stawiany Pińczowskie i Grochowiska. Poza modernizacją peronów, zakres zamówienia obejmuje także budowę parkingów oraz przebudowę torów i sieci trakcyjnej. Zakończenie prac zaplanowano na koniec przyszłego roku, co pozwoli na pełną realizację założeń Programu Przystankowego w Świętokrzyskiem.

Dodaj komentarz