global Pasażer

Pociągiem przez stadion

Niewielka miejscowość na Słowacji Čierny Balog, może poszczycić się wyjątkową atrakcją turystyczną. Otóż przez tamtejszy stadion piłkarski biegnie czynna linia kolejowa lokalnej leśnej kolejki wąskotorowej.

Budowa kolejki rozpoczęła się w 1901 roku, a w 1908 roku oddano do użytku jej pierwszy etap. Pierwotnie głównym celem niewielkiej linii transport drewna z okolicznych lasów. W latach 20-tych ubiegłego stulecia zaczęto wykorzystywać trasę do przewozu pasażerów między wsiami Čierny Balog i Hronec. Początkowo ta linia była bardzo skromna i liczyła sobie ledwie 10 km, lecz z czasem rozrosła się do 132 km.

Po zakończeniu II wojny światowej drewno zaczęto coraz częściej przesyłać z pomocą pojazdów kołowych, co w efekcie zmniejszyło zainteresowanie kolejką. Ostatecznie w 1982 r. władze podjęły decyzję o zawieszeniu ruchu wąskotorówki i zezłomowaniu taboru. Wówczas grupa pasjonatów i lokalnych przedstawicieli sprzeciwiła się kontrowersyjnej decyzji i rozpoczęła walkę o zachowanie kolejki. Finalnie udało się ją uratować i nawet odrestaurowano tabor oraz część torowisk. W 1992 roku na powrót pociągi zaczęły odwiedzać Čierny Balog, tym razem wożąc turystów. Po kilkukrotnym wydłużaniu trasy, dziś liczy ona sobie 17 kilometrów, choć planowana jest dalsza rozbudowa.

Kolej Čiernohronská działa codziennie od 1 maja do 15 września.