Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce

Rusza kolejowe połączenie z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Dostępność komunikacyjną poprawią m.in. nowe przystanki, zbudowane w ramach projektu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Rządowego Programu przystankowego.

Stacja kolejowa Jesionka Lotnisko (fot. PKP PLK)
Stacja kolejowa Jasionka Lotnisko (fot. PKP PLK)

Pierwsze pociągi odjechały z Rzeszowa do lotniska w Jasionce w niedzielę, 1 października.

Polska kolej rozwija się, staje się coraz bardziej nowoczesna, komfortowa i bezpieczna. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych i krajowych, m.in. z rządowych programów, przybywa więcej zmodernizowanych i nowych tras kolejowych oraz dodatkowych przystanków i obiektów. Zwiększa się dostępność komunikacyjna, pasażerowie otrzymują lepsze warunki podróżowania, co korzystnie przekłada się na jakość życia – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

 

Dzięki przedsięwzięciu PLK SA, kolejne miasto wojewódzkie w Polsce i europejskie zyska szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska.

– Nowa trasa kolejowa do lotniska oznacza dla mieszkańców większe możliwości korzystania z ekologicznego i wygodnego środka transportu, jakim jest pojazd szynowy. Efekty prac PLK SA takie m.in., jak dostępność, komfort i bezpieczeństwo wpływają na wzrost zainteresowania koleją. Podróżni chętniej wybierają pociąg. A to przekłada się na zmniejszenie zatłoczenia na drogach i zanieczyszczenia środowiska – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce – np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut. To krócej niż autobusem, czy samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowęblisko 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy, a także nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Szybkie i wygodne połączenia aglomeracyjne, zapewnia przedsięwzięcie PLK SA, realizowane w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska – Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko. W listopadzie zaś przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

Inwestycja PLK SA, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. To budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za 338 621 411,54 zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Dodaj komentarz