Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pod estakadami kolejowymi w Krakowie powstaną miejsca wypoczynku [WIZUALIZACJE]

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie umowę na dzierżawę pierwszego terenu pod estakadą wzdłuż ul. Blich. Powstaną tam trasy dla pieszych i rowerzystów. Nasadzona zostanie zieleń i zorganizowana strefa wypoczynku.

Cały teren pod estakadami kolejowymi w Krakowie liczy 20 tys. mkw. Pierwsza podpisana umowa dzierżawy terenu pozwoli rozpocząć jego zagospodarowywanie. Modernizacja linii średnicowej współfinansowana jest ze środków unijnych, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

– Podpisywana dziś umowa to dowód na to, że kolejowe inwestycje nie tylko skracają czas przejazdów, zwiększają komfort podróży i likwidują wykluczenie komunikacyjne, ale również korzystnie zmieniają warunki życia w Krakowie. Dzięki inwestycjom rządowym mieszkańcy zyskają atrakcyjne miejsca do spędzania wolnego czasu – powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

 

To jedno z pierwszych porozumień, które zakłada warstwowy podział przestrzeni użytkowej. Umowa będzie obowiązywać od 1 lipca przez 10 lat. W tym czasie samorząd będzie zobowiązany do urządzenia i utrzymania terenu pod obiektami kolejowymi. Kolejne obszary będą przekazywane przez PLK etapami, wraz z postępem prac budowlanych.

– Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pozytywnie zmieniają Kraków. Nowe estakady, mosty i wiadukty tworzą warunki do lepszych podróży, dynamicznego rozwoju połączeń kolejowych nie tylko w regionie. Efektywnie wykorzystujemy środki unijne, aby kolej była atrakcyjnym, ekologicznym środkiem transportu – powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Czytaj dalej >