Inwestycje Wydarzenia

Podbeskidzie coraz lepiej skomunikowane

Dzięki budowie mijanki w Barwałdzie Średnim, szybciej i sprawniej pojadą pociągi na trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Rozpoczęta właśnie inwestycja to nie jedyny projekt PKP PLK na linii nr 117. Podróżni korzystają już ze zmodernizowanego odcina trasy, peronów, a także nowego przestanku Wadowice Osiedle Podhalanin.

Stacja Barwald Średni (fot. Rafał Marciniak / PKP PLK)
Stacja Barwald Średni (fot. Rafał Marciniak / PKP PLK)

Mijanka w Barwałdzie Średnim, czyli dodatkowy tor o długości blisko 1 km stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii – przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.

Rozpoczęty w marcu br. kolejny etap prac, realizowany jest w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartego za 129 mln zł. Inwestycja finansowana jest z RPO Województwa Małopolskiego.

Obecne prace polegają na budowie nowego toru, a także drugiego przystanku. W zakresie robót jest również montaż rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Między Wadowicami a Andrychowem wykonawca kontynuuje ostatnie prace. W Inwałdzie, montowane są m.in. urządzenia sterowania ruchem kolejowym na czterech przejazdach kolejowo-drogowych. Prowadzona jest także budowa odwodnienia. Na peronie stacji Andrychów wykonawca uzupełnia również elementy małej architektury.

Efektem zrealizowanego pierwszego etapu robót przy budowie mijanki w Barwałdzie Średnim jest lepszy dostęp do kolei. Mieszkańcy zyskali przystanek w dogodniejszej lokalizacji. Podróżni od ubiegłego roku korzystają już z pierwszego peronu. W budowie jest drugi peron. Montaż wiat, ławek i tablic informacyjnych oraz oznakowania zapewni komfort obsługi pasażerów. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, dostęp do pociągów ułatwią pochylnie oraz system ścieżek dotykowych.

To nie jedyne prace na linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała (nr 117). Efektem wszystkich inwestycji będzie większa dostępność i szybsze podróże z Małopolski na Podbeskidzie.

Korzyści po modernizacji

W II połowie br., po zakończeniu modernizacji, podróże skrócą się o kilkanaście minut z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona do Wadowic i Andrychowa. Na odcinku Wadowice – Andrychów zwiększy się prędkość pociągów z 40 do 80 km/h.

Przyspieszenie pociągów nastąpi dzięki przebudowanemu już odcinkowi 12 km torów wraz z siecią trakcyjną, blisko 30 zmodernizowanym przejazdom kolejowo-drogowym oraz kontynuacji obecnych prac. Podróże regionalne oraz dalekobieżne z Małopolski na Śląsk będą sprawniejsze, wygodniejsze, a także bezpieczniejsze.

Pomiędzy Wadowicami a Andrychowem zmodernizowano perony na stacji Andrychów i przystanki w Choczni, Choczni Górnej, Barwałdzie Średnim. Powstał także nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Obiekty zapewniają lepszy dostęp do kolei i komfort obsługi podróżnych.

Dodaj komentarz