Inwestycje Wydarzenia

Podbeskidzie coraz lepiej skomunikowane

Dzięki budowie mijanki w Barwałdzie Średnim, szybciej i sprawniej pojadą pociągi na trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Rozpoczęta właśnie inwestycja to nie jedyny projekt PKP PLK na linii nr 117. Podróżni korzystają już ze zmodernizowanego odcina trasy, peronów, a także nowego przestanku Wadowice Osiedle Podhalanin.

Stacja Barwald Średni (fot. Rafał Marciniak / PKP PLK)
Stacja Barwald Średni (fot. Rafał Marciniak / PKP PLK)

Mijanka w Barwałdzie Średnim, czyli dodatkowy tor o długości blisko 1 km stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii – przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.

Rozpoczęty w marcu br. kolejny etap prac, realizowany jest w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartego za 129 mln zł. Inwestycja finansowana jest z RPO Województwa Małopolskiego.

Obecne prace polegają na budowie nowego toru, a także drugiego przystanku. W zakresie robót jest również montaż rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Między Wadowicami a Andrychowem wykonawca kontynuuje ostatnie prace. W Inwałdzie, montowane są m.in. urządzenia sterowania ruchem kolejowym na czterech przejazdach kolejowo-drogowych. Prowadzona jest także budowa odwodnienia. Na peronie stacji Andrychów wykonawca uzupełnia również elementy małej architektury.