Raport z Polski Wydarzenia

Podzielmy się życiodajnym płynem. “Kolejowa Kropla Krwi” rusza po raz 5!

„Kolejowa Kropla Krwi” – akcja promująca krwiodawstwo – odbędzie się już po raz piąty! Oddać krew będzie można 24 sierpnia w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawionym w pobliżu siedziby UTK przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Transportu Kolejowego.

Fot. UTK

– Chętnych do podzielnia się krwią zapraszamy do zarejestrowania się do udziału w akcji przez interaktywny formularz – podkreśla Ignacy Góra, Prezes UTK.

 

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Urząd Transportu Kolejowego od 5 lat wspiera ideę honorowego krwiodawstwa poprzez organizację akcji Kolejowa Kropla Krwi. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 24 sierpnia. Zorganizowane będzie we współpracy z Kolejarską Służbą Krwi oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

W związku ze stanem epidemii koronawirusa – wzorem roku ubiegłego – pobór krwi odbędzie w ambulansie ustawionym w pobliżu siedziby UTK od godz. 9.00. Autokar ustawiony będzie na parkingu przy Al. Jerozolimskich 134, niedaleko dworca Warszawa Zachodnia.

– Zachęcam do udziału w tegorocznej akcji. W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Przekazywanie jej jest dowodem ludzkiej solidarności i wrażliwości – przekonuje Ignacy Góra, Prezes UTK. – W 4 edycji akcji krew oddało prawie 40 krwiodawców. Łącznie we wszystkich dotychczasowych edycjach zebrano krew, która może uratować życie około 300 osobom. Liczby te pokazują, że nasze zaangażowanie ma sens – dodaje.

 

Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Krew może oddać każda dorosła i zdrowa osoba, u której nie wystąpiły żadne przyczyny dyskwalifikujące. Szczegóły znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiodawcą można zostać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. W zależności od przyjętej szczepionki, okres ten będzie różny – od 48 godzin po szczepionkach mRNA do 2 tygodni w przypadku pozostałych szczepionek.

– Zapraszamy przedstawicieli sektora kolejowego oraz wszystkie osoby, które mogą pomóc potrzebującym do uczestnictwa w naszej akcji. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa – zachęca do udziału Prezes Ignacy Góra.

 

Chętnych do oddania krwi prosimy o zarejestrowanie się przez interaktywny formularz.

Dodaj komentarz