Wydarzenia

Polsko-japońskie rozmowy o współpracy w zakresie kolei i CPK

Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała spotkał się JE Tsukasa Kawada, ambasadorem Japonii w Warszawie, by omówić współpracę w zakresie kolei i realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozmowy, zainicjowane przez stronę japońską, są elementem współpracy z ambasadą oraz podmiotami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

– Od początku pracy przy CPK nasze poszukiwania inspiracji kierowaliśmy w stronę wschodniej Azji. Cieszę się, że wraz z postępami w projekcie nasza współpraca się rozwija – powiedział wiceminister M. Horała.

 

Wiceminister Horała odwiedził Japonię na początku 2020 r. Wówczas towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w oficjalnej wizycie. Równolegle trwały robocze konsultacje w sprawie potencjalnej współpracy dotyczącej kolei dużych prędkości.

Japońskie rozwiązania technologiczne są wzorem jakości i niezawodności na całym świecie. Dotyczy to nie tylko elektroniki. System szybkich kolei Shinkansen, które mogą rozwijać prędkość do 320 km/h funkcjonuje od ponad 50 lat i stanowi źródło inspiracji również poza Japonią.

– Japończycy słyną na świecie ze swojej dyscypliny i sumienności. Polacy też są narodem, który do najbardziej wartościowych cech zalicza pracowitość. Wierzę, że dzięki temu efekty naszej współpracy będą bardzo korzystne dla obu stron – podkreślił wiceminister M. Horała.

 

Trwa proces wyboru doradcy strategicznego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Biorą w nim udział 2 podmioty: zarządca lotniska Narita w Tokio oraz zarządca lotniska Incheon w Seulu. Postępowanie jest prowadzone przez Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. w formie dialogu konkurencyjnego, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych.

Źródło: gov.pl

Dodaj komentarz