Inwestycje Raport z Polski

Ponad 40 mln zł za bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy na linii Poznań – Gniezno

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu podpisały umowę na wykonanie bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy, na linii kolejowej Poznań – Gniezno. Koszt prac to ponad 40 mln zł. Inwestycja jest realizowana z udziałem środków POIiŚ w ramach większego programu za ponad 300 mln zł.

Fot Radek Śledziński / PKP PLK

Dwupoziomowe skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w Kobylnicy na trasie Poznań – Gniezno (linia nr 353). W okolicy stacji pociągi pojadą wiaduktem. Ruch drogowy będzie pod torami w około 70-metrowym „tunelu” z dwoma pasami w każdą stronę. Przewidziano chodnik i ścieżkę rowerową. Nowe rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na torach oraz na drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem. Będzie sprawniejsza komunikacja w aglomeracji poznańskiej.

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy to jedno z siedmiu takich rozwiązań w Wielkopolsce realizowanych przez PKP Polskie Line Kolejowe S.A. z ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.

– bezpieczeństwo to jeden z priorytetów projektów realizowanych z Krajowego Programu Kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z samorządami przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań. Również w Kobylnicy efektywnie wykorzystamy środki unijne, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na kolejowej trasie oraz przygotować bezpieczniejszą i sprawniejszą komunikację w regionie – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.