Inwestycje Raport z Polski

Ponad 40 mln zł za bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy na linii Poznań – Gniezno

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu podpisały umowę na wykonanie bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy, na linii kolejowej PoznańGniezno. Koszt prac to ponad 40 mln zł. Inwestycja jest realizowana z udziałem środków POIiŚ w ramach większego programu za ponad 300 mln zł.

Fot Radek Śledziński / PKP PLK

Dwupoziomowe skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w Kobylnicy na trasie PoznańGniezno (linia nr 353). W okolicy stacji pociągi pojadą wiaduktem. Ruch drogowy będzie pod torami w około 70-metrowym „tunelu” z dwoma pasami w każdą stronę. Przewidziano chodnik i ścieżkę rowerową. Nowe rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na torach oraz na drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem. Będzie sprawniejsza komunikacja w aglomeracji poznańskiej.

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy to jedno z siedmiu takich rozwiązań w Wielkopolsce realizowanych przez PKP Polskie Line Kolejowe S.A. z ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.

– Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów projektów realizowanych z Krajowego Programu Kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z samorządami przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań. Również w Kobylnicy efektywnie wykorzystamy środki unijne, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na kolejowej trasie oraz przygotować bezpieczniejszą i sprawniejszą komunikację w regionie – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Zgodnie z podpisaną dziś umową, bezkolizyjne skrzyżowanie zostanie wykonane za około 40 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję w zakresie wiaduktu kolejowego blisko 21 mln zł przy wsparciu środków unijnych z POIiŚ. Pozostałą część, w tym koszty tunelu drogowego oraz budowy dróg dojazdowych, pokryje Starostwo Powiatowe w Poznaniu przy udziale gminy Swarzędz. Wykonawcą projektu i budowy jest firma Strabag Sp. z o.o.

Rozpoczęcie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania planowane jest w I kw. 2022, po zakończeniu prac projektowych. Inwestycja będzie prowadzona etapami, co zapewni kursowanie pociągów i wykorzystanie obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej. Mieszkańcy skorzystają z nowego obiektu do końca pierwszej połowy 2023 r.

PLK zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach i drogach

Inwestycja w Kobylnicy jest ujęta w projekcie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Program za ok. 312,5 mln zł, z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozwala na budowę ponad dwudziestu bezkolizyjnych skrzyżowań w całej Polsce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg zastępują przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.

W Wielkopolsce projekt umożliwi budowę siedmiu bezkolizyjnych skrzyżowań na liniach kolejowych w pięciu miejscowościach, poza Kobylnicą także w: Kostrzynie, Poznaniu (dwa obiekty), Plewiskach i Wrześni (dwa obiekty).

Dodaj komentarz