global Inwestycje

Porto przyznało kontrakty na rozbudowę linii metra

Konsorcjum Ferrovial Construction oraz Alberto Couto Alves zbudują dla Porto dwie nowe linie metra. Kontrakty opiewają na łączną sumę 288 mln euro.

Fot. ilustracyjne / CC

Pierwszy kontrakt dotyczy przedłużenia dwutorowej linii o długości 3,15 km do istniejącej już żółtej linii D, drugi dotyczy nowej, różowej linii metra G o długości 3,1 km.

W ramach przedłużenia linii D wykonawca zbuduje trzy nowe stacje, wiadukt i tunel o długości 770 m. Linia przebiegać będzie na południe od istniejącej stacji Santo Ovídio do Manuel Leão, przez Hospital Santos Silva i Vila D’Este. Koszt powstania inwestycji to 106 mln euro.

Prace przy linii G obejmą m.in. budowę czterech nowych stacji i elektryfikację linii. Szacunkowy koszt to minimum 181 mln euro. Linia przebiegać będzie od Casa da Música, przez nowe stacje na Praça da Galiza i Hospital de Santo António, do głównej stacji São Bento.

Prace nad projektami rozpoczną się prawdopodobnie już w drugiej połowie 2020 r. Rozbudowa linii D zakończyć się ma do 34 miesięcy od podpisania umowy. Prace na linii G – do 42 miesięcy.

Finansowanie prac zapewni dotacja z Funduszu Spójności UE (107 mln euro), pozostała część pochodzić będzie z innych źródeł.

Nowe linie otwarte mają zostać w 2023 r. Według szacunków, w pierwszym roku funkcjonowania dzienna liczba pasażerów zwiększy się o 33 tys. osób.

Dodaj komentarz