Inwestycje Pasażer

Powstanie nowy przystanek Wrocław Muchobór

Blisko 16 mln zł kosztować będzie budowa nowego przystanku kolejowego – Wrocław Muchobór. Obiekt będzie miał dwa perony oraz bezpieczne przejście podziemne z 4 windami.

Fot. Bohdan Zabek / PKP PLK

Nowy przystanek Wrocław Muchobór budowany jest tuż obok biurowców i nowej zabudowy, która w ostatnich latach powstała w okolicy. Zapewni mieszkańcom i pracownikom dogodny dostęp do pociągów.

Dwa perony będą miały 200 m długości. Zostaną podwyższone, co znacznie ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów, m.in. w kierunku Legnicy, Głogowa, Lubina, Węglińca, Zgorzelca, Wrocławia Głównego.

Wykonawca zainstaluje nowe wiaty, nowe ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano udogodnienia, m.in. cztery windy i system oznakowania dotykowego. Bezpieczne dojście do peronów zostanie poprowadzone nowym przejściem podziemnym. Będą też stojaki rowerowe

Inwestycja obejmie także modernizację przyległego przejazdu kolejowego na ul. Traktorowej. Staną tam m.in. nowe urządzenia zabezpieczające skrzyżowanie kolejowo-drogowe. Powstanie też nowa jezdnia.

Roboty na przystanku Wrocław Muchobór nie ograniczają kursowania pociągów. Prace prowadzone są na poziomie torów i w kilkunastometrowym wykopie. Na przystanku widać konstrukcję przebudowanego 200 m pierwszego peronu. Montowana jest długa metalowa konstrukcja wiaty. Przygotowane jest miejsce dla instalacji teletechnicznej. W głębokim wykopie, obok zamkniętych dla ruchu pociągów torów, widać segmenty żelbetowej obudowy przejścia podziemnego. Materiały niezbędne do kolejnych prac wykonawca już przygotował na placu budowy. Ze względu na sąsiedztwo czynnych torów, na budowie konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.