Raport z Polski Wydarzenia

Pożegnaliśmy śp. dr. inż. Andrzeja Żurkowskiego [ZDJĘCIA]

Rodzina, przyjaciele i pracownicy Instytutu Kolejnictwa pożegnali śp. dr. Inż. Andrzeja Żurkowskiego, wieloletniego dyrektora placówki. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 stycznia w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie.

Fot. Marek Moczulski / nadesłane
Fot. Marek Moczulski / nadesłane

Dr Inż. Andrzej Żurkowski zmarł 3 stycznia 2022 r. w wieku 65 lat. Przez ostatnie piętnaście lat był Dyrektorem Instytutu Kolejnictwa (Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa).

Andrzej Żurkowski ukończył Instytut Transportu Politechniki Warszawskiej. Od 1980 r. do 1991 r. pracował jako inżynier, a od 1989 r. jako kierownik Zakładu Ruchu Kolejowego w CNTK.

Do 1998 r. zajmował stanowisko naczelnika wydziału w Dyrekcji Generalnej PKP, a w okresie od 1998 do 2000 r. jako główny specjalista w PKP Dyrekcji Przewozów Pasażerskich. Docelowo został dyrektorem wydziału.

Był założycielem i pierwszym Prezesem Zarządu PKP Intercity (2001-2005), następnie dyrektorem biura oraz Pełnomocnikiem Prezesa Zarządu PKP S.A. Kolejne 15 lat spędził w Centrum Naukowo-Technicznym Kolejnictwa, które przeistoczyło się w Instytut Kolejnictwa.

W 2008 dr inż. Andrzej Żurkowski uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Od lat był przyjacielem Polskiej Izby Pracowników Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, wydawcy „Raportu Kolejowego”.

Śp. Andrzej Żurkowski pochowany został na cmentarzu w Rembertowie przy ul. Grzybowej 4.

Dodaj komentarz