Aktualności Wydarzenia

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu Dworzec Roku 2020!

Goczałkowice-Zdrój wygrały plebiscyt na Dworzec Roku 2020! W głosowaniu publiczności największe uznanie zyskał zaś dworzec Przemyśl Główny.

Dworzec Goczałkowice-Zdrój w roku 2002 strawił pożar. Lokalne władze postanowiły wykorzystać atrakcyjne położenie dworca i dziedzictwo historyczne kolei. W 2013 r. samorząd przejął budynek i stworzył w nim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Stary Dworzec”. Otwarcie nowego obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r.

Jury, oceniając ten obiekt przyznało punkty za:

  • wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej,
  • umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych,
  • twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem miasta,
  • odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej.

Jak w wypadku wielu gminnych obiektów, obsługa podróżnych w komfortowych warunkach jest jedną z wielu obecnych funkcji budynku.Znajdują się tam poczekalnia dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, mini biblioteka, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników flory i fauny na peronach, od strony zalewu zainstalowano lunety obserwacyjne.

Na pierwszym piętrze znajduje się studio jogi, strefa zdrowia oraz przestrzeń wykorzystywana do prezentowania tymczasowych wystaw. Ostatnie piętro daje miłośnikom kolei możliwość wynajęcia noclegu w klimatycznym apartamencie.

Nagroda Publiczności trafiła zaś do Dworca Przemyśl Główny. Obiekt zdobył aż 4881 głosów.

Dworzec Przemyśl Główny zdobył największe uznanie wśród publiczności i to do niego trafi zaszczytna Nagroda Publiczności w konkursie Dworzec Roku 2020. To drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku.

Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859-1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 r., nadając mu bogatą formę architektoniczną.

Dworzec w Przemyślu warto docenić choćby za kunszt prac konserwatorskich i remontowych wykonanych w latach 2010-12. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono tam wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki.

Dworzec w Przemyślu zasłynął także za sprawą dworcowej restauracji “Perła Przemyśla”, którą okrzyknięto jedną z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku posiłki przygotowywał tam nawet jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Wielkiej Brytanii szefów kuchni.

Przemyśl to ważna przesiadkowa stacja dla osób przybywających z Ukrainy do Polski i osób udających się w przeciwnym kierunku. Odrestaurowany dworzec to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na jakość kolei w tym korytarzu. Za sprawą remontu linii kolejowej nr 91 (E30) i towarzyszących jej dworców, kolej jest dziś atrakcyjną alternatywą czy wręcz pierwszym wyborem w podróżach wschód-zachód.

Do Przemyśla docierają najbardziej komfortowe i najciekawsze składy Kolei Ukraińskich, dzięki którym szybko i komfortowo można dotrzeć do Lwowa, Kijowa czy Odessy.

Z dworca w Przemyślu w 2019 r. korzystało dziennie ok. 3 900 osób.

Dodaj komentarz