Tramwaje

Poznań testuje e-papierowe wyświetlacze rozkładu jazdy

Mieszkańcy Poznania, korzystający z przystanku Pl. Wiosny Ludów, będą mogli przetestować wyświetlacz przystankowy z wykorzystaniem technologii elektronicznego papieru. Pierwsze takie urządzenie w Polsce będzie dostępne w stolicy Wielkopolski przez najbliższe trzy miesiące.

Fot. poznan.pl

Wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala oraz czterema przyciskami funkcyjnymi znajduje się na przystanku przy ul. Strzeleckiej. Pasażerowie, którzy skorzystają z urządzenia, będą mogli sprawdzić przystankowe rozkłady jazdy, informacje o odjazdach w czasie rzeczywistym oraz usłyszeć zapowiedzi głosowe.

Jak informują poznańscy samorządowcy, zastosowana technologia elektronicznego papieru to wciąż nowość. Dzięki zasilaniu z paneli solarnych minimalizuje zużycie energii. Ma szansę także zastąpić w przyszłości papierowe rozkłady jazdy, a także tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, łącząc w jednym urządzeniu obie te funkcje. Warto wspomnieć, iż w przypadku braku prądu ekran będzie wyświetlał informację statyczną, gdyż prąd pobierany przez te urządzenia jest wyłącznie w momencie aktualizacji danych.

– Technologie wspierające transport publiczny rozwijają się niezwykle szybko. Jeszcze kilka lat temu nowością były LED-owe tablice informacji pasażerskiej, dziś to standard, a nowością stają się pojazdy autonomiczne czy wyświetlacze e-papierowe. Te ostatnie są niezwykle przyjazną i atrakcyjna formą przedstawienia informacji pasażerom – mówi Mikołaj Kwiatkowski z Trapeze Poland. – Wyświetlacze pozwalają nie tylko zaoszczędzić na kosztach energii, ale także na aktualizacji informacji na przystankach – wydruk, dojazd, wymiana tabliczek, to naprawdę znaczące koszty dla miasta czy regionu. Mieszkańcy Poznania przetestują kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie, jesteśmy pewni, że pasażerowie chętnie będą z niego korzystali. Cieszymy się, że Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji wybrało nas na partnera tego pilotażu. Wierzę, że cała branża transportu publicznego w Polsce spojrzy dziś na stolicę Wielkopolski.

Trapeze Poland udostępni urządzenie, które wykorzystywane jest w wielu miejscach w Europie i na świecie, m.in. Helsinkach, czy Szwajcarskim mieście Neuhausen.

Trapeze Poland jest częścią Trapeze Group, światowego lidera w dostarczaniu rozwiązań IT dla transportu publicznego. Firma obecna jest w Polsce od ponad 15 lat, dostarczyła pierwszy w naszym kraju system dynamicznej informacji pasażerskiej, uczestniczyła we wdrożeniu pierwszego busa autonomicznego, na co dzień wspiera wielu operatorów i organizatorów transportu publicznego.

Reklama