Aktualności Inwestycje

Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Wronek

W poniedziałek (4 lipca br.) zostało podpisane porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) do stacji Wronki. To ostatni etap w rozwoju PKM zainaugurowanej w czerwcu 2018 roku.

porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) do stacji Wronki

Sygnatariuszami porozumienia byli Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Jan Grabkowski – Starosta Powiatu Poznańskiego, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Piotr Zalewski – Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, położonych wzdłuż linii 351, na trasie Poznań Główny – Wronki (Gmina Rokietnica, Gmina Szamotuły, Gmina Wronki, Powiat Szamotulski).

– Cały projekt, jakim jest Poznańska Kolei Metropolitalna, pokazuje naszą konsekwencję. Gdy go rozpoczynaliśmy, mówiliśmy, że to przedsięwzięcie obejmie wszystkie linie kolejowe, które wychodzą z Poznania na odległości około 50 kilometrów. Stopniowo uruchamialiśmy kolejnych osiem linii, a teraz uruchomimy dziewiątą, która przez wiele lat była modernizowana i remontowana – mówił Wojciech Jankowiak.

 

Wicemarszałek podkreślił solidaryzm przedsięwzięcia i dobrą współpracę wszystkich samorządów przy tworzeniu kolejnej linii PKM. Dzięki temu uda się zwiększyć liczbę połączeń do stacji Wronki od 1 stycznia 2023 roku. Zapowiedział:

– Będzie tam kursowało 20 par pociągów, ale w kolejnym roku chcielibyśmy, aby ta liczba zwiększyła się do 23-24 par, tak jak ma to miejsce na innych odcinkach PKM.

 

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania stwierdził, że otwarcie linii do Wronek to dopiero pierwszy etap rozwoju PKM:

– Drugim będzie wykorzystanie obwodnicy towarowej wokół Poznania. Jeżeli go zrealizujemy będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową jakością w mobilności poznaniaków – mówił. – Sama kolej to jeden komunikacyjny parametr, ale kiedy domkniemy go autobusami, rowerami czy hulajnogami, będziemy mogli rozładować korki i zrobić coś dla środowiska – dodał.

 

Z kolei Jan Grabkowski, Starosta Poznański przyznał, że podpisanie umowy pokazuje, że „razem można więcej”:

– Tworzenie komunikacji to tworzenie krwioobiegu. Jesteśmy ludźmi samorządu, dlatego umiemy współpracować na poziomie gmin, miast, powiatów i województwa. Gdyby nie to, nie byłoby nas dziś tutaj i nie pracowalibyśmy dla dobra naszych mieszkańców.

 

Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie.  Inicjatywa jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej.

Częstotliwość kursowania pociągów PKM w godzinach szczytu przewozowego średnio co 30 minut zapewnia pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Dodaj komentarz