Wydarzenia

Poznańska Kolej Metropolitalna z nową trasą. Porozumienie zostanie podpisane zdalnie

Z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, na siedmiu funkcjonują już połączenia kolejowe w systemie PKM. Od stycznia 2021 r. dołączy do nich odcinek Poznań Główny – Kościan. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostanie w czwartek 8 października w formie zdalnej.

Fot. PKM

Pociągi w systemie PKM kursują z Poznania do: Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca oraz Wrześni. Wkrótce uruchomione zostaną także połączenia do Kościana, a w dalszej kolejności do Wronek.

Na czwartek 8 października w Luboniu zaplanowano uroczyste podpisanie porozumienia „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej” na linii Poznań Główny – Kościan, które w systemie PKM funkcjonować będzie od stycznia 2021 r. Następnie zaplanowano podpisanie porozumienie dla ostatniej linii PKM prowadzącej z Poznania Głównego do Wronek.

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, dokumenty sygnowane będą w formie zdalnej.

Dokumenty, które zostaną podpisane, zawierają m.in. deklarację udziału samorządów we współfinansowaniu PKM. Porozumienia obowiązywać będą przez 3 lata, do 31 grudnia 2023 roku z możliwością kontynuacji.

Tego samego dnia podpisy złożone zostaną na porozumieniu przedłużającym o kolejne trzy lata funkcjonowanie PKM na liniach do Grodziska Mazowieckiego, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Jarocina, na których przewozy zostały uruchomione w czerwcu 2018 r.

W grudniu 2020 r. samorządy podpiszą umowy z przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego.

Poznańska Kolej Metropolitalna to oparte na zasadzie solidaryzmu, wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Funkcjonowanie PKM obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

W czerwcu 2018 roku pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie, z Poznania w kierunku: Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Do Rogoźna, Wrześni i Gniezna pociągi w systemie PKM zostały uruchomione w latach 2019 i 2020.

Cele PKM:

  • Zwiększenie integracji jednostek samorządu terytorialnego tworzących obszar funkcjonalny Miasta Poznania.
  • Podniesienie jakości i komfortu podróżowania mieszkańców Metropolii Poznań w jej obrębie.
  • Zmniejszenie natężenia indywidualnego ruchu samochodowego
    w obrębie Miasta Poznania.
  • Zachęcenie mieszkańców Metropolii do korzystania ze zbiorowego transportu publicznego.
  • Preferowanie ekologicznego transportu kolejowego.

Dodaj komentarz