Inwestycje Pasażer

Prace na linii Tarnowskie Góry – Zawiercie dobiegają końca

PKP Polskie Linie Kolejowe finalizują prace na linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. Mieszkańcy pierwszej miejscowości skorzystają z nowego peronu, który usprawni połączenie z lotniskiem w Pyrzowicach. Efektem inwestycji za ponad 660 mln zł będzie nowa oferta podróży pociągiem w woj. śląskim.

Stacja Tarnowskie Góry (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)
Stacja Tarnowskie Góry (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)

Nowy peron w Tarnowskich Górach usprawni połączenia ze stacją Siewierz, Zawierciem, a przede wszystkim z pyrzowickim lotniskiem. Obiekt wyposażono w wiatę, ławki, oświetlenie oraz tablice informacyjne. Peron będzie dostosowany do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację ułatwi winda.

– Budujemy połączenia kolejowe do polskich lotnisk. Inwestycja na linii Tarnowskie GóryPyrzowiceZawiercie zapewni większą dostępność do kolei i lepszą komunikację. Usprawnią się także przewozy towarowe. To impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

W ramach zadania realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą 908, nad autostradą A1, a także w Pyrzowicach nad drogą 913. Ruch pociągów towarowych jest prowadzony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach.

Dostępność do kolei w woj. śląskim

– Połączenie Tarnowskie GóryPyrzowiceZawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wybudowano perony w nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Korzystnie zmieniła się stacja Siewierz, gdzie powstało lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego na całej linii. Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniono 14 km torów, wybudowano sieć trakcyjną. Powstały perony w stacjach Poręba i Zawiercie, a także nowy przystanek Zawiercie Kądzielów.

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem – najbardziej ekologicznym transportem zbiorowym – do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h. Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wygodne podróże zapewnią nowe perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie. Wykonawca dostosuje wszystkie perony do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.

Dodaj komentarz