Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził bydgoską PESĘ [ZDJĘCIA]

Premier Mateusz Morawiecki gościł w bydgoskiej Pesie. W trakcie wizyty przyjrzał się produkcji w halach montażu końcowego i zobaczył finalne produkty firmy – pociągi produkowane m.in. dla Kolei Małopolskich, Dolnośląskich oraz Regio Jet, a także tramwajów dla Jassy, Kijowa i Torunia.

Fot. M.Zaborowski/PESA

W trakcie spotkania z przedstawicielami mediów, Premier RP zwrócił uwagę na znaczenie zaangażowania Polskiego Funduszu Rozwoju w PESA i efekty wprowadzonych w ostatnich latach zmian.

– Dzisiaj jest to perła Bydgoszczy, dzisiaj jest to perła województwa kujawsko pomorskiego, mogę powiedzieć – dzisiaj to jest prawdziwy diament polskiego przemysłu… Historia Pesa to gotowy materiał na scenariusz filmowy (…) i ten scenariusz staje się coraz bardziej ciekawy, i z coraz bardziej prawdopodobnym happy endem, jestem bardzo zbudowany tym przykładem PESA, że znakomita współpraca kadry menadżerskiej, kadry pracowniczej takich zakładów jak PESA potrafiła doprowadzić do tego, że ta wartość bydgoskiej gospodarki została przechowana – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

 

Premiera oprowadzał po przedsiębiorstwie Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

– Decyzja o inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w PESA otworzyła przed nami możliwości. Dziękujemy za szansę stworzoną przez Prezesa PAwła Borysa i jego zespół. Myśmy tę szansę wykorzystali, to wysiłek i sukces całej załogi i tych wszystkich, którzy nas wspierali, ale dzisiaj Panie Premierze mogę powiedzieć, że sytuacja PESA jest stabilna, produkujemy, terminowo  dostarczamy pojazdy i wygrywamy kolejne kontrakty w Polsce i Europie – dodał Prezes Pesa Krzysztof Zdziarski.

 

W tej chwili spółka produkuje pociągi dla Kolei Małopolskich i Dolnośląskich, Ceskich Drah, Regio Jet, te lokomotywy dla RCP i innych klientów, oraz tramwaje dla Kijowa, rumuńskiego Jassy i Torunia, oraz modernizuje wagony pasażerskie dla PKP Intercity. W ostatnim czasie wygrała też przetargi na dostawę tramwajów dla słowackich Koszyc i rumuńskiej Craiova.

Kilka tygodni temu spółka zaprezentowała realizowaną strategię 2025+, która zakłada kroczenie ścieżką dynamicznego rozwoju. Nowe pojazdy  produkowane w Bydgoszczy będą nie tylko nowoczesne, komfortowe i bezpieczne, ale także bardzo przyjazne środowisku, niskoemisyjne i odpowiadające oczekiwaniom związanym z założeniami Zielonego Ładu. Kluczowym elementem oferty naszych pojazdów jest platforma Regio160, obejmująca pojazdy zarówno elektryczne, jak i spalinowe czy hybrydowe i zasilane z ogniw wodorowych, wszystkie mają powstać w oparciu o jedną skorupową konstrukcje i modułowa koncepcję zabudowy.

PESA chce być jako firma ‚Hydrogen ready” – dlatego od dwóch lat pracuje nad pojazdami wodorowymi, zawiera strategiczne sojusze /Orlen, PKP/ czy partnerstwa technologiczne /ABB, Tuv Sud…/ , angażuje się również w prace nad Strategią Wodorową rządu, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu. Pierwszy pojazd PESA z napędem wodorowym, czyli lokomotywa manewrowa będzie miał swoją premierę na wrześniowych targach TRAKO. Spółka pracuje również nad projektem pojazdu pasażerskiego wykorzystującego ogniwa wodorowe, które mają boć gotowe do eksploatacji z pasażerami za 3-4 lata.

Dodaj komentarz