Wydarzenia

Premier Tusk za budową CPK. Wiceminister Malepszak potwierdził realizację inwestycji

Wiceminister ds. kolei Piotr Malepszak potwierdził – budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się na przełomie 2026/2027 roku. Wczoraj „Puls Biznesu” nieoficjalnie przekazał informacje ze źródła zbliżonego do Premiera RP Donalda Tuska, który miał poprzeć decyzję o budowie CPK. Najpóźniej jutro (6.06) poznać mamy szczegóły.

– Realne wejście na plac budowy to przełom 2026/27 roku – informuje Piotr Malepszak. – Jestem realistą, jeżeli chodzi o podejście do publicznych pieniędzy, a będziemy projekt realizować właśnie z tych środków. Pośpiech nie jest wskazany, jeżeli chodzi o projektowanie czegoś, co będzie na naszym terenie nowością. Linie wysokich parametrów to nieco inne kwestie techniczne niż to, co do tej pory robimy – modernizujemy infrastrukturę do parametrów 160 km/h.

 

Z informacji dziennika wynika, że termin oddania Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie przesunięty na lata 2032-2035.

O inwestycji mówił w POLSAT News kilka tygodni temu Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– Rozmawiamy, jak z tego projektu zrobić dobry projekt. Niestety, nasi poprzednicy podeszli do sprawy bezstresowo, powiedzieli “budujemy coś największego”. Kiedy pytamy: jak długo będziemy budowali, ile to będzie kosztowało, czy macie uzasadnienie na tyle linii kolejowych, czy będą nimi jeździli pasażerowie – to odpowiedzi nie było – komentował Lasek.

 

Pełnomocnik rządu ds. CPK w kompetencjach MI. Prezydent Duda złożył podpis

Zgodnie z zapowiedziami MI, w pierwszej kolejności w ramach CPK powstanie linia Kolei Dużych Prędkości Warszawa – CPK – Łódź – Poznań/Wrocław, tzw. kolejowy “igrek”.

Dodaj komentarz