Inwestycje

Premier zainicjował odbudowę linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie

Premier Mateusz Morawiecki zainicjował odbudowę linii kolejowej nr 182, która umożliwi w przyszłości dojazd m.in. do lotniska w Pyrzowicach. Sieć uzupełniona zostanie także o nowe połączenia – poinformował Prezes Rady Ministrów w trakcie swojej wizyty na Śląsku.

Fot. Adam Guz / KPRM

Reaktywacja linii kolejowych, modernizacja stacji i przystanków to część z zadań określonych w rządowym Programie Kolej Plus. Jego celem jest niwelowanie białych plam komunikacyjnych na mapie Polski. To także szansa na rozwój gospodarczy dla wielu regionów kraju. Na realizację programu rząd przeznaczy kwotę 6,5 mld zł.

– Kolej Plus to jest projekt cywilizacyjny i rozwojowy. To większy komfort życia wszystkich Polaków – mówił szef rządu. Jak dodał Program cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Do udziału w Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury zgłosiły się wszystkie samorządy województwa, przedstawiciele samorządów miast oraz gmin, a także lokalne stowarzyszenia. Łącznie wpłynęło prawie 100 wniosków.

Wśród prac realizowanych w ramach Programu Kolej Plus będzie odbudowa oraz modernizacja linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Zawiercie (linia kolejowa nr 182). Połączenie umożliwi skomunikowanie portu lotniczego w Katowicach ze stacją Częstochowa. Prace mają objąć także odbudowę łącznicy Tarnowskie Góry TGE – Gosek umożliwiającą przywrócenie przewozów pasażerskich.

Po rewitalizacji i odbudowie częściowo nieczynnej linii, na trasę wrócą także pociągi towarowe. Prace zakończyć się mają w 2023 r.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności”.

Program Kolej Plus

Zakłada on budowę i odbudowę lokalnych linii kolejowych dzięki współpracy rządu i samorządu. Celem programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Program ma za zadanie umożliwienie połączeń z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz bezpieczniejsze podróżowanie po drogach.

Na realizację programu Kolej Plus rząd przeznaczy 6,5 mld zł do 2028 r. Zadania inwestycyjne będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów.

Źródło: premier.gov.pl

Reklama