Inwestycje

Premier zainicjował odbudowę linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie

Premier Mateusz Morawiecki zainicjował odbudowę linii kolejowej nr 182, która umożliwi w przyszłości dojazd m.in. do lotniska w Pyrzowicach. Sieć uzupełniona zostanie także o nowe połączenia – poinformował Prezes Rady Ministrów w trakcie swojej wizyty na Śląsku.

Fot. Adam Guz / KPRM

Reaktywacja linii kolejowych, modernizacja stacji i przystanków to część z zadań określonych w rządowym Programie Kolej Plus. Jego celem jest niwelowanie białych plam komunikacyjnych na mapie Polski. To także szansa na rozwój gospodarczy dla wielu regionów kraju. Na realizację programu rząd przeznaczy kwotę 6,5 mld zł.

– Kolej Plus to jest projekt cywilizacyjny i rozwojowy. To większy komfort życia wszystkich Polaków – mówił szef rządu. Jak dodał Program cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Do udziału w Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury zgłosiły się wszystkie samorządy województwa, przedstawiciele samorządów miast oraz gmin, a także lokalne stowarzyszenia. Łącznie wpłynęło prawie 100 wniosków.

Wśród prac realizowanych w ramach Programu Kolej Plus będzie odbudowa oraz modernizacja linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Zawiercie (linia kolejowa nr 182). Połączenie umożliwi skomunikowanie portu lotniczego w Katowicach ze stacją Częstochowa. Prace mają objąć także odbudowę łącznicy Tarnowskie Góry TGE – Gosek umożliwiającą przywrócenie przewozów pasażerskich.

Czytaj dalej >