Tabor

Prezydent Duda w zakładach Pesy Bydgoszcz: W tej chwili to nasza duma [ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda odwiedził zakłady Pesy Bydgoszcz, gdzie spotkał się z zarządem i przedstawicielami załogi.

Fot. Przemysław Keler / KPRP

Prezydent Andrzej Duda zwiedził dzisiaj zakłady Pesy Bydgoszcz, przyglądając się najnowszym produktom bydgoskiego producenta, w tym m.in. pojazdów serii 847 dla Kolei Czeskich, a także wodorowej lokomotywie SM42-6Dn. Prezydent podczas wizyty wyraził zadowolenie z rozwoju Pesy, która opracowuje nowe platformy swoich pojazdów.

Dla mnie jest wielką radością to, że Pesa, zakłady rozwijają się tak wspaniale, zwiększają produkcję, ale przede wszystkim, że produkują tak niezwykle nowoczesny tabor kolejowy. PESA to największe zakłady produkujące tabor kolejowy w Polsce, a zarazem najnowocześniejszy. W tej chwili to nasza duma – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił także uwagę na udaną ekspansję Pesy w minionych latach, która wygrała za granicą kontrakty warte miliardy złotych.

Cieszę się, że Pesa coraz więcej produkuje na eksport. To pokazuje rozwój, bo oczywiście nasze potrzeby krajowe są duże, ale żeby rzeczywiście się rozwijać bardzo dynamicznie trzeba także sprzedawać na zewnątrz. Produkty stąd są coraz bardziej rozpoznawalne w naszej części Europy – dodał prezydent RP.

 

Strategia Spółki zakłada konsekwentne zwiększanie obecności na rynkach Europy Środkowo Wschodniej, Niemczech, Włoszech, w Skandynawii i na Bałkanach. W tej chwili Pesa produkuje pojazdy dla klientów z Czech, Rumunii i Estonii, udział eksportu w portfelu zamówień przekracza 50% – dodał Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesy Bydgoszcz.

Pesa Bydgoszcz prowadzi prace przy projekcie pociągów kolei dużych prędkości, które chce oferować zarówno na krajowym rynku, ale także na rynkach zagranicznych. Bydgoski producent prowadził już rozmowy z Litwinami, aby takie pojazdy dostarczyć na potrzeby budowy linii Rail Baltica.

Pojazd dużych prędkości nad którym pracujemy, będzie przeznaczony nie tylko dla komponentu kolejowego CPK, ale również połączeń Kolei Dużych Prędkości na powstających nowych liniach kolejowych realizowanych właśnie w ramach projektu Rail Baltica – powiedział Prezes Pesy.

 

Trzymam kciuki za to żeby pociągi z Pesy jak najszybciej znalazły się na torach, które będziemy budowali w związku z rozwojem CPK i całej sieci infrastrukturalnej z tym związanej. To jest synonim, ale przede wszystkim i impuls do rozwoju polskiego państwa jako nowoczesnego, dobrze skomunikowanego. Nie mam żadnych wątpliwości, że Pesa będzie absolutnie w tym procesie wiodła prym – zakończył Prezydent Duda.

 

Fot. Pesa Bydgoszcz
Fot. Michał Ciechowski / RK
Fot. Pesa Bydgoszcz
Fot. Przemysław Keler / KPRP
Fot. Przemysław Keler / KPRP

Dodaj komentarz