Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pruszków: powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie nad torami

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z miastem Pruszków umowę na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania nad torami kolejowymi. Finansowanie obiektu przez PLK i Miasto przewidziano z udziałem środków unijnych POIiŚ

Fot. Martyn Jandula / PKP PLK

W Pruszkowie mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Broniewskiego i ul. Grunwaldzkiej nad torami linii kolejowych Warszawa – Grodzisk Mazowiecki i WarszawaŁódź. Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przyjęte  rozwiązanie  ograniczy ruch samochodów w mieście oraz znacznie usprawni komunikację między dzielnicami Bąki i Żbików. Mieszkańcom Piastowa wiadukt umożliwi sprawniejszy przejazd do Warszawy, Grodziska Mazowieckiego i autostrady A2.

– Budowa wiaduktu drogowego w ciągu ulic Broniewskiego i Grunwaldzkiej umożliwi mieszkańcom Pruszkowa i Piastowa szybszy dojazd do Warszawy oraz ułatwi korzystanie z usług polskich kolei. Cieszę się, że tworzenie bezkolizyjnych skrzyżowań we współpracy z samorządami przebiega tak sprawnie. Wspólna inwestycja PKP PLK i miasta Pruszków to kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Umowa o współpracy określa zakres rzeczowy inwestycji, zasady finansowania i przeprowadzenie postępowań przetargowych. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 19 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję kwotę 6 mln zł netto w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Dzisiejsze wydarzenie to przypieczętowanie naszych wcześniejszych rozmów. Budowa wiaduktu drogowego łączącego ul. Grunwaldzką i ul. Broniewskiego w Pruszkowie ma dla naszego miasta ogromne znaczenie. Oczekiwana była od wielu lat, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że już za chwilę stanie się rzeczywistością. Dodatkowa przeprawa przez linię kolejową, która połączy północną i południową część Pruszkowa, będzie służyła także mieszkańcom Piastowa, stanowiąc alternatywę dla mocno obciążonego ruchem wiaduktu w Al. Tysiąclecia – mówi Paweł Makuch, prezydent miasta Pruszkowa.