Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Przebudowany dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej ponownie otwarty! [ZDJĘCIA]

Pierwsi podróżni skorzystali z przebudowanego dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej. Obiekt jest łatwo dostępny dla wszystkich grup pasażerów, bezpieczny, a przede wszystkim komfortowy. W jego otoczeniu znajduje się parking na 120 miejsc.

Fot. PKP S.A.

Inwestycja zmieniająca wygląd dworca rozpoczęła się w połowie 2019 r. Realizowana była w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz z budżetu państwa. Dzięki niej pochodzący z 1885 roku dworzec odzyskał swoje walory estetyczne i stał się obiektem spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych.

Renowacji poddano elewację budynku. Odtworzono kamienny cokół, a także oczyszczono i zakonserwowano okładzinę z piaskowca sięgającą do wysokości pierwszego piętra. Dawny blask odzyskały też kolumnada przed głównym wejściem do holu dworca, a także balustrady na wysokości pierwszego piętra. Na wzór historycznych wykonano tynki na elewacji wyższych kondygnacji, które pomalowano na kolor jasnougrowy, a także detale takie jak gzymsy czy boniowania na narożnych pilastrach. Nie bez znaczenia dla estetyki budynku było odtworzenie na wzór historycznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz nadanie im jednolitego, ciemnobrązowego koloru. Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreślono nową iluminacją. Na elewacji dworca uwagę zwracają również nowe przestrzenne, podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” i „Skarżysko-Kamienna” oraz zegar tuż nad wejściem głównym do budynku od strony miasta.