Raport z Polski Wydarzenia

Przemycali papierosy w wagonach. Pracownicy kolei w zorganizowanej grupie przestępczej

Członkowie zorganizowanych grup przestępczych, trudniących się przemytem papierosów przy wykorzystaniu składów pociągów towarowych, staną przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 38 osobom.

Członkowie grup przestępczych, przy współpracy z obywatelami Białorusi, organizowali załadunek papierosów w składy pociągów towarowych.

– Papierosy ukrywane były przeważnie w wagonach typu kontener oraz węglarka z ładunkiem drewna lub zrębki – informuje prok. Rafał Kawalec, Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Po ukryciu papierosów obywatele Białorusi przekazywali organizatorom numery wagonów w których znajdowały się papierosy, ci następnie zlecali dwóm pracownikom lokalnych portów przeładunkowych wyjęcie przemyconych papierosów na terytorium RP. Pracownicy ci ustalali u dyżurnych ruchu, rewidentów, ajentów, ustawiaczy oraz manewrowych termin wjazdu składu, jak również umawiali podstawienie pociągu w miejsce dogodne do wyjęcia papierosów. Ponadto wyżej wymienieni organizowali osoby, które pomagały im w rozładunku papierosów oraz zabezpieczaniu terenu przed służbami.

 

Wydobyte z wagonów papierosy bez polskich znaków akcyzy transportowane były dalej samochodami osobowymi oraz busami w obstawie samochodów osobowych. Następnie towar trafiał do ustalonych odbiorców w kraju.

– Organizatorzy dokonywali rozliczeń finansowych z obywatelami Białorusi poprzez kierowców samochodów ciężarowych oraz maszynistów wyjeżdzających służbowo na terytorium Białorusi – dodaje prok. Kawalec. – Zarobione na przemycie pieniądze wyżej wymienieni inwestowali w luksusowe samochody oraz nieruchomości.

 

Grupy przestępcze działały od lipca 2019 r. do połowy października 2021 r. Łącznie przemycili 1 675 500 paczek papierosów o wartości ponad 11,7 mln zł. Skarb Państwa stracił na tym ponad 39,2 mln zł z tytułu podatku.

Kto odpowiada za przemyt w przewozie towarów?

Jak informuje prokuratura, w trakcie przeprowadzonych do sprawy przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych ujawniono również 154 litry alkoholu bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy, pistolet gazowy, substancje narkotyczne w ilości 7.2 kg o wartości 397,7 tys. zł oraz dwa pojazdy w których miała miejsce ingerencja w pole numeryczne VIN.

Większość podejrzanych przyznała się do zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia. O dobrowolne poddanie się karze wnioskowało 24 zatrzymanych.

W toku śledztwa wobec 10 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. W wyniku podjętych czynności procesowych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na mieniu o wartości ponad 10,7 mln zł.

Czyny związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone są karami pozbawienia wolności odpowiednio do 8 i do 5 lat.

Dodaj komentarz